Öne Çıkanlar van dokuz eylül üniversitesi nükleer silah abd savaş ilan etti

Bu haber kez okundu.

İş kazası Avukatının Süreç İçerisindeki Rolü

Kişiyi psikolojik ve fizyolojik olarak zarara uğratan bir kazanın, kayıtlara iş kazası olarak geçebilmesi için bazı şartlar aranmaktadır;

  • Zarara uğrayan sigortalı, kaza anında iş yerinde bulunmalıdır.
  • Kaza anında yapılan iş sorumluluğu, işveren tarafından verilmiş olmalıdır.
  • Sigortalı eğer kaza anında iş yerinde değilse, bulunduğu noktaya işveren talebi doğrultusunda gelmiş olmalıdır.
  • Sigortalı, işverenin sorumluluğunda olan bir taşıt aracılığıyla işe gidip gelirken herhangi bir kaza olursa, bu durum da iş kazası kapsamında değerlendirilmektedir.

Kişinin başına gelen iş kazası sonucunda bedensel, psikolojik ve ekonomik olarak uğradığı zararların telafisi hukukta belli başlı yasalar ile güvence altına alınmıştır. Yaşanan bu mağduriyetin giderilmesi adına tanınan hakların bilincinde olunmalıdır. Bu aşamada bir iş kazası avukatı ile iş birliği yapmak en doğru yol olacaktır.  İş kazası alanında tecrübeli ve donanımlı bir avukat, müvekkilinin çıkar ve menfaatini düşünerek sahip olduğu tüm hakları doğru ve net bir şekilde talep etme yetisine sahip olacaktır. Dolayısıyla mahkeme süreci ve talep edilebilecek tüm tazminat haklarının bilgisine sahip olan bir avukat , hem olumlu sonuç alma oranını arttıracak hem de zaman tasarrufu sağlayacaktır.

Hukuki olarak iş kazası avukatı diye geçerli bir unvan yoktur.  Bu alanda açılan birçok tazminat davasına bakarak, tecrübe ve memnuniyet kazanmış olan avukatlar, bu unvan ile bilinmektedir. Benzeri birçok davaya şahit oldukları için aynı zamanda iyi bir danışman ve yol gösterici kimliğine bürünürler.  Davacının tazminat talep etmek için dava açtığı süreçte avukat tutma zorunluluğu yoktur, fakat olumlu sonuçlanan davaların büyük çoğunluğunda bir iş kazası avukatının yardımı gözlemlenmiştir.

İş kazası Avukatının Süreç İçerisindeki Rolü

Avukat ile iş birliği yapıldığı andan itibaren öncelikle durumu 3 faktörlü bir bütün olarak inceler. 

  • Kazayı meydana getiren faktörler
  • Kazanın meydana geliş anındaki faktörler
  • Kazadan sonra mağduriyete neden olan faktörler

Kazadan sonra mağduriyete neden olan faktörler ise; kişinin tedavi süreci, tedavi gördüğü süre içinde çalışamıyor olmasından kaynaklı ekonomik kayıp, uzun süreli çalışma gücünü kaybetmesi, bedensel ve ruhsal olarak yaşadığı sıkıntılar vb. olarak sıralanabilir.

Donanımlı bir iş kazası avukatı, sürecin en hızlı şekilde işlemesi için öncelikle gereken tespitleri yapar.  Müvekkilinin yardımı ile mahkemeye sunulacak olan belgeleri hazır hale getirir.  Özel koşullara göre sürecin lehine işlemesini sağlayacak olan bir yol haritası çıkarır. Müvekkili ile birlikte hareket ederek kısa sürede sonuç almaya yönelik çalışır.

Kaynak: https://www.kazadatazminat.com/is-kazasi-avukati

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.