Öne Çıkanlar ev yapım ve onarım projesi nedim akanöz ederbil urumiye ticaret odası belediye eş başkan adayı van

Bu haber kez okundu.

Avukat İlyas Candaroğlu Ticari İşletme Hukukunu Anlatıyor

Av. İlyas Candaroğlu'nun kaleme aldığı ticari işletme hukuku makalesi ile Bir özel hukuk dalı olan ticaret hukukunun çeşitleri, tanımları vardır. Ancak bu tanımlar da ortak bir noktaya ulaşılabilmiş değildir. Ticaret hukukunun kendine has özellikleri vardır. Hukuk kaidelerinin ticarete uygun kısmı denilebilir. Ticaret Hukuku: Geniş anlamda ticari faaliyetlerden doğan ve iktisadi hayatla yakından ilişkisi bulunun bir takım hukuki durumlarla uğraşan hukuk şubesidir. Ticaret hukukunun anlamı hakkında çeşitli görüşler vardır;

 • Ticaret hukuku, tacirlerin hukukudur,
 • Muamele ticari ise bu, ticaret hukuku konusuna girmesi için yeterlidir,
 • Yapanın tacir olup olmaması önemsizdir, o iş ticaret hukukunu oluşturur.

Borçlar Kanununun yanında bir de ticaret kanunu vardır. Ticaret kanunu her ülkede bulunmaz. Hem Borçlar, hem de Ticaret Kanunu varsa buna hukukun ikililiği denir. Yani, hukuki muameleyi düzenleyen 2 kanun vardır. Ticari işletme hukuku da bu durumdan etkilenmektedir.

Ticari İşletme Nedir? Unsurları Nelerdir?

Bazı kuramlar ticari işletme münasebetiyle sıkça tekrarlanırlar. Bunların başında iktisadi faaliyet gelir. Gelir temin etmek maksadıyla yapılan bütün faaliyetlere iktisadi faaliyet denir. Gelir temin etmek maksadıyla yapılan bu faaliyetlerin devamlı olup olmaması, iktisadi işletmeye bağlı olması şart değildir. Eğer iktisadi faaliyet devamlı değilse ve gelir açısından belli sınırları aşmamışsa bu bir ticari işletme değildir. Yani her iktisadi faaliyet ticari işletme olarak nitelendirilemez. Ticari işletmenin unsurları;

 • Gelir Sağlama Hedefi: Burada önemli olan gelir sağlama amacının varlığıdır. Gerçekten gelir sağlanmamış olması, hatta zarar edilmiş olması işletmenin‚ ticari işletme sayılmasına engel oluşturmaz.
 • Devamlılık: Bir ticari işletmenin varlığı için o işletmenin devamlı bir nitelik taşıması gerekir. Burada da önemli olan süreklilik amacıdır. Faaliyetin konusu gereği kesintili olması devamlılık öğesini etkilemez. Ticari işletme konusu gereği periyodik de çalışabilir. Antalya’da yaz sezonu çalışan oteller buna örnek gösterilebilir.
 • Esnaf Faaliyetini Aşma: Bir işletmenin ticari işletme olarak nitelendirilebilmesi için bu işletmenin etkinlik çapının belirli bir sınırı aşmış olması gerekmektedir. Bu sınır da esnaf işletmesine göre belirlenmektedir.
 • Bağımsızlık: TSK’da sayılmayan bir unsurdur. Gelir getirici, esnaf faaliyeti sınırlarını aşan devamlı faaliyetlerin ticari işletme olabilmesi için bağımsız olarak yapılması gerekir.

İlyas Candaroğlu Kaleminden Ticari İşletmenin Hukuki Yapısı

Ticari işletme iktisadi bir değerdir. Hukuki niteliği tartışmalı olmakla birlikte iktisadi bir bütün teşkil ettiği kabul edilir. Bu şekliyle TTK 11/2’de belirtilen işletmeler de ticari işletme sayılır. Buna göre bütün teşkil eden ticari işletmenin iktisadi unsurları(mameleki)2 grupta ele alınır;

 • Maddi unsurlar
 • Maddi olmayan unsurlar

Maddi unsurlar; Bazı işletmeler buluşlarını veya işletme tekniklerini kiraya verebilirler. Patentini başka birinden almak suretiyle kullanabilir. Bu durumda ona bağımlı değildir. Ayrıca işletme tekniğini kiralayabilir ama bu durumda da işletme kendisindedir.

 • Tesisat; ticari işletmenin ticari ve sınai faaliyetlerinin yapılmasına tahsis edilen gayrimenkuller ile bunların mütemmim cüzleri ve teferruatlarıyla aynı amaca tahsis edilmiş menkul mallardır.
 • Mallar maddi unsurların bir diğeridir. Kanunda bununla ilgili bir şey yoktur. Ama doktrinde her türlü mal iktisadi unsurlara dâhil sayılır.
 • Diğer maddi unsurlar; işletme sermayesi, hammadde, üretilmiş mal stoku ile benzer değerlerden oluşur.

Ticari işletme hukuksal niteliği tartışılmalıdır. Buna göre ticari işletme özel bir malvarlığı oluşturmaktadır. Avukat İlyas Candaroğlu 'nun kişisel web sitesine https://ilyascandaroglu.com adresinden ulaşarak hukuk konusunda daha fazla makaleye erişebilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.