Öne Çıkanlar van abdullah öcalan. imralı süreci şems arslar yazarı karşı

Bu haber kez okundu.

Borsa Nedir?

Borsa nedir dediğimizde aslında tam olarak bilmediğimiz ancak yabancı da olmadığımız bir kavram gelir aklımıza. Güncel hayatta çok kez duyduğumuz de özellikle yatırımcılar için çok önemli olduğunu düşündüğümüz, ancak içeriği hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bir olgudur. Kavramsal olarak biraz yabancı bulduğumuz fakat günlük hayatta neredeyse Hayatımızın her alanını etkileyen ve her alanında olan bir kavramdır. Peki, yabancı olmadığımız ancak fikir sahibi de pek olmadığımız Borsa nedir?

Borsa Nedir?

En basit şekilde özetleyecek olursak borsa bir pazardır. Tıpkı meyve sebze aldığımız ve fiyatların her gün değiştiği bir sebze pazarı gibidir. Pazar nedir dediğimizde çoğumuz ne olduğunu biliriz. Bir tarafta satıcısının bir tarafta da alıcısının olduğu bir yerde söz konusu pazara ismini veren malın satıldığı yerlerdir. Ancak Borsa bu tür pazarlara her ne kadar benzese de alım ve satımı yapılan değerler farklı olduğu için “Pazar” terimi değil de “borsa” terimi kullanılır. Bu yüzden borsayı şöyle tanımlayabiliriz. Finansal değeri olan kağıtların veya emtiaların işlem gördüğü, alınıp satıldığı ve alıcısı ile satıcısının buluştuğu piyasaya borsa denir. En genel borsanın tanımı bu şekilde yapılabilir.

Borsada Neler Alınıp Satılır?

Finansal Piyasalar yani borsa içerik olarak Diğer türlü pazarlardan veya piyasalardan çok daha farklıdır ve ekonomi üzerinde en büyük etkiye sahip Piyasalardır. Çünkü ekonomi için önemli olan finansal varlıklar burada değerlenir ya da değerlendirilir. Borsada satılan finansal varlıklar içerisinde en önemlisi ve en çok işlem hacmi olan varlıklar hisse senetleridir. Bir şirket değerini bir pay üzerinden gösteren varlıklar olan hisse senetleri borsada en çok satılan kıymetlidir. Hisse senetlerinin arz ve talebi borsada belirlenir ve bu dengeye göre hisse senetlerindeki dalgalanmalar yatırımcıya kar etme olanağını sunar. Borsada alınıp satılan bir diğer finansal varlık ise özel kesin ya da kamu kesimi tarafından ihraç edilen tahlillerdir. Tahliller genel olarak özel şirketin ya da kamunun borçlanma gereğini karşılamak için belli bir faiz karşılığında sermaye sahiplerine verdikleri değerli kağıtlardır. Borsada satılan finansal varlıklar içerisinde bir diğeri de ticari malları temsil eden emtia senetleridir. Emtia senetleri ticari malların parasallaşmış hali olarak düşünülebilir. Ticari mallar belli bir senede bağlanır ve somut olarak değil de soyut olarak kağıt üzerinde alınıp satılır.

Borsanın Önemi Nedir?

Borsanın önemi ekonomik ve sosyal olarak ortaya çıkar. Borsanın ilk gayesi ve en önemli özelliği finansal varlıklar ile ilgili alıcı ve satıcıları bir araya getirmesidir. Buna göre elinde likidite fazlası olup değerlendirmek isteyen alıcılar ve likidite sıkışıklığı olan bu yüzden para bulmak isteyen satıcıları bir araya getiren bir piyasadır. Bir diğer önemli işlevi ise yatırımcıların yatırımlar yapmak veya yapmış oldukları yatırımları daha da genişletmek için sermaye bulma imkanı sağlamasıdır. Borsa alım satım işlemleri ile yatırımcılar bu gayelerine ulaşır. Aynı zamanda Borsa’da yatırım yapmak olanağını elde eden yatırımcılara da kazanç sağlama olanağını sunar. Borsa Ayrıca piyasaların mükemmel bir şekilde işlemesini sağlayarak toplumsal refahın artmasına ve yatırım kaynaklarının daha etkin bir biçimde kullanılmasına olanak sağlar. Aynı zamanda ekonominin hızlı bir şekilde ve güvenli bir şekilde büyümesini sağlar. Alıcı ve satıcıların bir araya getiren borsa ile finansal varlıklar en iyi satıcılardan kendileri için en iyi alıcılara geçer. Bu sayede kaynak dağılımında da etkin bir konuma sahiptir. Borsa bir finansal varlıkpiyasasıdır ve yatırımcılar için piyasayı düzenleyen bir olgudur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.