Bu haber kez okundu.

DNA TESTİ İLE KİMLİK TESPİT ETMENİN KOLAYLIĞI

Kimlik testi, bir materyalden çıkarılan nükleer veya mitokondriyal DNA'nın analizi yoluyla bireyin tanımlanmasına odaklanır: kan, doku, saç, kemik, vb. Çekirdeği olan hücreleri içeren herhangi bir materyal, nükleer DNA ekstraksiyonu ve nihai kimlik için kullanılabilir test yapmaktır. Ekstra nükleer olan mitokondriyal DNA, bir numune ciddi şekilde bozulduğunda veya sadece bağlı hücreleri olmayan saç örnekleri mevcut olduğunda kullanılır. DNA Testi çalışmalarının güvenilirliği %99.99'lara ulaşmıştır. DNA düzeyinde genetik incelemeler Adli Hemogenetik Merkezleri’nde yapılmaktadır. Bu araştırmalarda DNA analizlerinde uluslararası standartlar ve EDNAP (Avrupa DNA Projesi) protokolleri uygulanmaktadır ve yalnız DNA molekülünün kodlanmayan bölgelerini çalışırlar. Analizlerde kan, kan lekesi, sperm, idrar, tükürükten, kıl, diş ve kemiklerden de DNA elde edilmektedir. Bu biçimde mahallinde bulunan DNA’yı şüpheli birininkiyle karşılaştırarak, suç soruşturmasında şüpheliyi tanımlamak için giderek artan kimlik testi kullanılmaktadır.

Şüpheli bir kişi suçtan mahkum edilirse, DNA polimorfizleri kolluk kuvvetleri tarafından

erişilebilen bir veri bankası sistemine konur. Kimlik testinin diğer kullanımları, kimliği

çürümüş bedenlerde olduğu gibi başka yollarla ayırt edilemeyen bireyleri tanımlamaktır.

Kimlik testinde, DNA üzerinde mikrosatellitler veya minisatellitler olarak adlandırılan

bölgelerin incelenmesi yaygındır. Bu tür bölgeler, belirli bir DNA dizisinin değişken sayıda tekrarından oluşur. Bazen bu tekrarlanan dizilere kısa tandem tekrarlar (STR) veya değişken sayıda tandem tekrar (VNTR) denir. Bir kişinin DNA'sına yayılmış bu tür çok sayıda bölge vardır ve çeşitli bölgelerdeki tekrarların sayısının kombinasyonu bir kişiye özgüdür. Adli tıpta, çeşitli mini veya mikrosatellitlerdeki tekrar dizilerinin benzersiz kombinasyonuna genellikle “DNA parmak izi” adı verilir.

Suçla mücadelede DNA profilleri ve DNA bankalarının çok büyük önemi vardır.

DNA Profili, insana ait biyolojik örneklerden elde edilen DNA belirli bazı bölgelerinin

incelenerek "barkod" nitelidinde bir sonuca ulaşmasıdır. Bu "barkod" bilgisayar tarafından sayısal bir değere dönüştürülür. Bu DNA profili aynı yumurta ikizleri dışında kişiye özgüdür.

Kısacası, bilimsel koşullara ve konuyla ilgili dernekler ile kurumların oluşturduğu çalışma gruplarının önerilerine uygun olarak gerçekleştiğinde, yeryüzünde DNA profili aynı olan iki kişinin bulunması olanaksızdır. DNA profili elde etmek üzere olay yerinden, mağdur ya da mağdurlardan ayrıca sanık ya da sanıklardan biyolojik örnekler alınır.

Bu örneklerden DNA ayrıştırılır, saflaştırılır ve DNA molekülü üzerindeki bazı bölgeler binlerce kez çoğaldıktan sonra görüntülenir. Ortaya çıkan bantlar (barkodlar) bilgisayar aracılığı ile değerlendirilir. Bir başka deyiş ile , eğer kuşkulunun tek yumurta ikizi yok ise, yeryüzünde aynı DNA profiline sahip ikinci bir kişi bulunamayacağından, olayın faili kuşkulu kişidir.

Moleküler Biyolog Alpay Avcı https://www.dnatesti.com.tr/makaleler/ de yayınladığı makalede, bu tür testlerin adli vakalarda ciddi kolaylıklar sağladığını belirterek, bu tür olaylarda adli makamlara büyük kolaylık sağladığını belirtti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.