Bu haber kez okundu.

İcra avukatı ne iş yapar?

Bireyler yaşam içerisinde çeşitli sebeplerden ötürü birbirleriyle alışveriş yapmaktadırlar. Bazı alışverişler nakit olarak ve küçük miktarlarla gerçekleştirilirse de bazı büyük miktarlarla ve borçlanarak da alışveriş yapmak ne yazık ki mümkündür. Alıcıya da satıcılar alışveriş işlemlerine neticesinde ödemelerini alamamak suretiyle mağdur olabilirler. Alıcılar satıcılara olan borçlarını bazen aksatarak ödemeyebilirler. Bu gibi durumlarda satıcıların yani aslında alacaklı olan kişinin borçludan hukuki yollara başvurmak suretiyle borcunu tahsil edebilmesi mümkündür. Alacaklı borçluya dava açmak suretiyle bu işlemi gerçekleştirebilir. Açılan bu davaları ise icra davası adı verilmektedir. İcra avukatları da tıpkı diğer avukatlar gibi üniversitelerin dört yıllık hukuk fakültelerini bitirmiş ardından avukatlık stajlarını başarıyla tamamlamış ve mazbatalarını almaya hak kazanmış bireyler olmalıdır. Bu süreçte icra avukatlarının yapacağı pek çok adım ve pek çok iş bulunur. İcra avukatı olan bireylerin sorumluluk sahibi özverili dakik ve çalışkan bireyler olmaları özellikle de müvekkillerine doğru bir biçimde hizmet verebilmeleri için son derece büyük önem arz eder.

Başarılı bir icra avukatının özellikleri nelerdir?

Başarılı bir icra avukatı öncelikle görev ve sorumluluklarını bilen ve bu alanda uzmanlaşmış bireyler olmalıdır. İcra avukatları aslında temelde öncelikle borçlu ile alıcının belli bir noktada uzlaşmasını sağlamak isterler. Uzlaşma sağlayabilmek maksadıyla avukatların ikna gücünün oldukça yüksek olması gerekir. Borçlu ile anlaşarak alacağın bir şekilde tahsil edilmesini sağlayan icra avukatı u konuda herhangi bir yol kat edemezse ya da bir mutabakata var olamazsa icra müdürlüğü aracılığı ile icra takip işlemlerini başlatır. Bu durumda icranın takibi sırasında yapılması gereken bütün hukuki adımları profesyonel bir biçimde atan bir icra avukatı bu konu ile ilgili kesin olarak bir başarı elde edebilecektir. İcra davalarının neticesinde bazen borcun tahsil edilebilmesi için borçlunun mal varlığına haciz getirilmesi gibi bir durum da söz konusu olabilmektedir. Fakat haciz konulması durumunda haciz işlemleri uzun süreleri kapsamaktadır ve avukatların da bu süreci sıkı bir şekilde yakından takip etmeleri gerekmektedir.

İcra avukatları hangi davalara dahil olurlar?

İcra avukatları borçları tahsil edebilmek maksadıyla dava açabilecekleri gibi aynı zamanda karşılıksız çek ve senet davaları konusunda da müvekkilleri adına dava açabilme yetkisine sahiptirler. Ne yazık ki bu gibi durumlarda bazen kötü niyetli açılan icra davaları da bulunmaktadır. Kötü niyetle açılmış olan icra davalarında karşı icra avukatları itiraz davası açabilme yetkisine de sahiptir. Aynı zamanda yine icra avukatları rehin ve ipoteklerin paraya çevrilmesi konusunda da görev alırlar. Hatta bazen Kredi sözleşmeleri ve finansal işlemler ile ilgili yapılan sözleşmelerde ortaya çıkan pürüzlerin giderilmesi konusunda da icra avukatları görev alır. Ülkemizde Ankara avukat alanında en başarılı hizmetleri veren Avukat Esra Nur Aydemir Gür icra hukuku olmak üzere hukukun bütün alanlarında uzmanlaşan son derece profesyonel bir şekilde hizmet veren öncü bir isimdir.

Kaynak: https://esranuraydemir.com/ankara-avukat/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.