Bu haber kez okundu.

Kürtlerin kalbi Rojava’da atıyor

Saldırıyı yapanların, saldırtanların çok iyi bilinmesi gerektiğini belirten Kalkan, “Demokratik Suriye, Ortadoğu devrimine halklar lehine yön vermeyi ifade ediyordu. İşte bu boşa çıkarılmak isteniyor” dedi.

Nuçe TV’de yayınlanan Gündem Programı’na konuşan KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan, çözüm sürecinde 2. Aşama’nın zora girdiğini ve zamanın bitmek üzere olduğunu belirtti. “Bu konuda AKP duyarlı olmalıdır, ciddi olmalıdır” diyen Kalkan, 15 Ağustos Atılımı’nın Kürt halkı açısından rejime karşı, inkar ve imha sistemine karşı direnişi ve varolma hamlesi anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

’19 TEMMUZ DEVRİMİNİN KAZANIMLARI HEDEFLENİYOR’

Rojava’da 19 Temmuz 2012’de büyük bir halk ve özgürlük devriminin gerçekleştiğini vurgulayan Kalkan, “Kürt halkı iradesini ortaya koydu. Yaşamını eline aldı, ‘kaderimi ben belirleyeceğim’ dedi ve bunu komşu halkla birlik dayanışma, kardeşlik içinde yapmayı da öngördü. Kürt halkı özgürlüğünü, demokratik Suriye çerçevesinde yaratmayı hedefledi. Şimdi bu büyük özgürlük devrimine dönük saldırı var” dedi.

Bu saldırının daha iyi anlaşılması gerektiğini de vurgulayan Kalkan sözlerine şöyle devam etti: “Bu saldırı gerçekten daha iyi anlaşımalı. Suriye’den kaynaklanan bir saldırı ortada yok. Aslında nereden geldiği belli olmayan, dışarıdan gelen bir saldırı var. Oradan, buradan derlenmiş, toplarlanmış bir çete sürüsü saldırtırılıyor. Buna karşı da Rojava halkı, genciyle, kız, oğlan çocuğuyla, yaşlısıyla yiğitçe direniyor.”

Bazılarının direnişi bir iç çatışma olarak gösterdiğini, hatta Kürtler arası bir çatışma gibi gösterenler olduğunu da belirten Kalkan, “Yine Kürt, Arap çatışması gibi, Suriye’deki bir iç çatışma gibi gösterenler de var. Bunlar doğru değil, saptırmadır. Suriye’deki topluma da dayanmayan, yabancı bir güç, bölgesel ve uluslararası gericilikten aldığı güçle, Rojava halkını ezmeye sindirmeye, Rojava devrimini, özgürlük devrimini boğmaya çalışıyor.

Bu saldırılarla Rojava halkının 19 Temmuz 2012’de ortaya koyduğu irade kırılmak isteniyor. Oysa bu irade özgür Kürt, demokratik Suriye iradesidir. Kürtler her zaman kendi özgürlüklerini demokratik Suriye birliği içinde sağlamak istedi. Bu saldıran güçler, özgür Kürt, demokratik Suriye iradesine, Suriye’nin demokratik birliğine karşı olan güçlerdir. Saldırganların arkasındaki güçlerin de böylesi bir yaklaşımı var. Saldırıyı yapanların, destekleyenlerin daha iyi tanınması gerekiyor. Bir çete grubu oluşturulmuş, arkasında özgür Kürt iradesine ve demokratik Suriye’ye karşı olan herkes var. Tam bir ittifak, birlik oluşturmuşlar” dedi.

‘EN UÇTA OLANLAR ORTAK CEPHEDE YER ALIYOR’

Bu kesimin, dünyanın herhangi bir yerinde birbirine en çok karşı olanlar olduğunu da söyleyen Kalkan, “Herkes burada birleşmiş, saldırı yürütüyorlar. Bu çete grubunu destekliyorlar” diyerek sözlerini sürdürdü.

Bunların kim olduğunu herkesin gördüğünü belirten Kalkan şunları söyledi: “En uçta olanlar, ortak cephede yer alıyorlar. Amerika’dan İran’a, Hizbullah’tan El Kaide’ye, Türkiye’den Suriye’ye hatta, birbirine karşıt olan güçlerin hepsi bu saldırının arkasında. Biz bunu çok iyi biliyoruz.”

Amaçlarının özgür Kürt iradesini ve demokratik Suriye birliği kırmak olduğunu vurgulayan Kalkan, Rojava devriminin, demokratik Suriye devrimini başlattığını kaydetti.

“Demokratik Suriye de Ortadoğu devrimine halklar lehine yön vermeyi ifade ediyordu. İşte bu boşa çıkarılmak isteniyor. Bundan rahatsızlık duyanlar, halkların özgür ve demokratik birliğini ve kardeşliğini istemeyen güçler, el birliği halinde bu iradeyi kırmaya çalışıyorlar” diyerek sözlerini sürdüren KCK Yürütme Konseyi üyesi Duran Kalkan, Kürt halkının ve demokratik güçlerin Rojava halkını desteklediğini de hatırlattı.

Rojava halkının özgürlüğü ve demokratik yaşamı öğrendiğine dikkat çeken Kalkan, “Böyle bir iradeyi ortaya koymuştur. Sonuna kadar bu kararlılıkla yürüyor, yürüyecek. Biz buna inanıyoruz. Bütün Kürtlerin kalbi Rojava’da atıyor. Destekleri Rojava halkıyladır. Tüm demokratik güçler de bu desteği verecek. Sonunda şimdiden olduğu gibi kazanan kesinlikle Rojava halkı, özgür Kürt iradesi olacak. Demokratik Suriye birliği ve demokratik Ortadoğu olacak” dedi./ANF
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.