Bu haber kez okundu.

Literatür Taraması

Literatür taraması, bir araştırmanın en önemli aşamalarından biridir. Literatür taraması, günümüze kadar var olan tüm belgeler ve kaynakları mümkün olduğu kadar inceleyerek veri toplama işi olarak açıklanabilir. Araştırmacının daha önceki araştırmalarıyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olması sağlayan literatür taramasında, çalışma yapılacak kaynağa göre seçilmiş olan konu çeşitlenmekte ve farklılaşmaktadır. Literatür taraması, yapılmış olan araştırma için gerekli, olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Araştırmalara birçok katkı sağlar. Tez yazan yerler hizmetini kullanarak mükemmel literatür taraması sonuçları elde edebilirsiniz. Ayrıca tüm bu yüklerden kurtulmak için tez yazdırma fiyatları ve tez yazdırma ücretleri seçenekleri de mevcuttur. 

Literatür Taraması Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Literatür taramasının esas görevi, belirlenmiş bir konudaki yayınlanmış bilgileri ve belirli bir alandaki bilgileri tartışmaktır. Literatür taramasını kaynakların oldukça anlaşılır basit bir özetini yapabilirsiniz ancak mutlaka özet sentez birleşimi olan örgütsel bir yapıya sahip olmalıdır.

Uygun Bir Konu Belirlenmesi

Literatür taraması yaparken, motive edici bir konu altında araştırma yapmaktan ve yazmaktan zevk alabileceğiniz bir konu belirlenmesi son derece önemlidir. Daha küçük kapsamlı bir konu daha iyidir, çünkü ulaşılabilecek materyallerin incelemesini çok rahat gerçekleştirmek için okunacak kaynakları düşürebilirsiniz. Seçmiş olduğunuz konunun, farklı kişilerin bakış açıları ile araştırılıp yazıldığı iyi araştırılmış bir alan olduğundan mutlaka emin olmanız gerekir. Eklemeniz gereken kaynakların türlerini ve sayısını açıklaması için eğitmeninizden yardım isteyebilirsiniz. Eğitmen, kaynakları eleştirmeniz yada değerlendirmeniz gerekip gerekmediğini de onaylayarak size daha geniş bir bakış açısı sunabilir.

Mutlaka kaynaklarınızın güncelliği kontrol edilmelidir. Mevcut olan bilgileri kullanmanız gereken birtakım disiplinler bulunmaktadır. Alanınızdaki diğer güncel literatür taraması ve kaynakçalardan yararlanarak disiplininiz için beklentileri bulabilirsiniz.

Farklı Fikirlerin Birleştirilerek Sunulması

Literatür taramanızı yalnızca kaynaklar değil farklı fikirler etrafında da değerlendirip birleştirmelidir. Yararlandığınız kaynaklardan liste yapmalı ve sonra her biri açıklanırken daha fazla ayrıntıya girmeniz gerekmektedir. Genel olarak okuma yapılmalı ama seçilen alana daha fazla odaklanılmalıdır. Bu konuda kullanılan kaynaklara ve seçilen konuya odaklanma çok fazla çözüm fırsatı sunmaktadır. Ayrıca eksik yönlerin kapatılmasını, materyalin iyi sunulması ve tasvir edilmesini sağlar. Ayrıca bütün bunlara ek olarak incelenmekte olan organizasyon hakkında bir tema belirlenip o temaya odaklanılması da son derece verimlidir.

Hitap Edilen Okuyucunun Dikkatini Çekme

Literatür taraması okuyucunun neye sahip olduğunu tahmin etmesine izin vermesi ile daha çok dikkat çeker. İlkelerinizi okuyucuya anlatan basit ancak güçlü bir ifade oluşturun. Hangi konuda araştırma yapmış olursanız olun, basit ifadeleri mutlaka kullanarak okuması kolay akıcı bir yazı son derece önemlidir.

Literatür Taraması Yaparken Hangi Kaynaklar Kullanılmalıdır?

Literatür taraması yaparken kullanılması gereken başlıca kaynaklar vardır bunlar; kitaplar, kurumsal yayınlar ve politika belgeleri, makaleler, raporlar, ansiklopedi ve sözlükler, tezler, tebliğler, gazeteler ve köşe yazılarıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.