Bu haber kez okundu.

Selahattin Demirtaş Kürt Konferansı Hakkında Konuştu
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Erbil'de düzenlenen Kürt Konferansı dönüşünde Diyarbakır'da gazetecilere önemli açıklamalar yaptı. 

İşte Demirtaş'ın açıklamalarından satır başları:

"İLK TOPLANTI SON DERECE BAŞARILIYDI"

Erbil'de yapılan bu ilk toplantı son derece başarılıydı. Bir hazırlık komitesi kurulması kararı çıktı. Ulusal kongrenin toplanması önünde herhangi bir sıkıntı görülmüyor. Beş altı yıldır uğraşılıyordu ama ilk defa bütün hareketlerin partilerin katıldığı bir toplantı gerçekleşti. Kürtler bugüne kadar değişik ülkelerin altında yaşamışlar özerk olarak otonom olarak yaşamışlar. Bu hem Kürtler hem de yaşadıkları toplumlarda acılar sıkıntılar yaşatmış. Kürtlerin birlik sağlaması hem 40 milyonluk Kürt nüfusunda hem de bölge ülkelerinde bir rahatlık sağlar. 

"SON GELİŞMELER DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK"

Son gelişmeleri dengeleri değiştirecek bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Kürtlerin hangi ülkede hangi statüyle yaşamak istedikleri bu kongre sayesinde dünyaya ilan edilmiş olacak. Suriye şu anda bir bataklığın içinde. Bu bataklıktan çıkışı bütün dünya arıyor ama bulamıyor. Suriye'deki Kürtler kilit noktada. Ne yapılabilir bu tartışmalar yapılacak. Kürtler oradaki şiddeti durdurmada tarafları diyaloga çekmede en önemli konumda. Ulusal kongre Suriye'de barışa ve çözüme giden süreci tetikleyebilir.

"ÇATIŞMALARI DURDURMAK TÜRKİYE'NİN YARARINA OLUR"

El Kaide'ye bağlı el Nusra gibi grupların Suriye'deki Kürtlere saldırısından sonra milletvekili arkadaşlarımız görüşlerini Sayın Davutoğlu ile paylaştı. Türkiye çözeyim derken oradaki yangına benzin dökecek girişimlerden uzak durmalıdır. Bu son derece yanlış olacak. Türkiye oradaki bütün grupların tamamının haklarını savunmak durumundadır. Ama şu anda pratik politika açısından durum böyle değil. Oradaki çatışmaları durdurmak Türkiye'nin de yararına olur. Güney Kürdistan'da da halkın ve partilerin tamamı Rojova halkına destek için hazır. Bu kongre belki bunu kurumsal bir hale getirebilir. Bütün Kürtlerin kalbi orası için atıyor. 

"SURİYE'DEKİ KÜRTLER KİMSEYİ TEHDİT ETMİYOR"

Biz dostluk içinde kardeşçe barışla yaşamak istiyoruz. Şu anda o bölgede Suriye devleti yok. Şu anda Suriye'deki Kürtler kimseye bir tehdit oluşturmuyor. Türkiye'nin de orada dost ve kardeş bir oluşumun ortaya çıktığını görmesi gerekiyor. Şu anda Türkiye'de yürüyen çözüm süreci, Suriye'deki Kürtlerin durumunda bağımsız değildir. Birbiriyle doğrudan bağlantılıdır. Dolaylı da değil. Hükümetten her kim konuşursa bunu unutmadan konuşmalıdır. Türkiye çözüm süreciyle birden fazla sorunu çözme şansı yakalamıştır. 

Türkiye'nin oradaki Kürtleri bahane ederek bir askeri müdahaleye girişme ihtimalini çok düşük buluyorum. Siz Türkiye'deki 15 milyon Kürt'e kardeşim derken oradaki 1,5 milyon Kürt'e düşman diyemezsiniz. Niye Suriye'deki Kürtler Türkiye'ye saldırsın. Bunun akli, vicdani, siyasi hiçbir gerekçesi yoktur. Rusya Dışişleri Bakanlığı Suriye'deki, Kürtlere yönelik saldırılarla ilgili bir hassasiyet ortaya koymuş bu önemlidir.

"ÖCALAN'LA İLGİLİ KAYGIMIZ YOK"

Bizim hükümetle ilgili kaygılarımızın giderilmesi hükümete bağlıdır. Bizim Öcalan'la ilgili kaygımız yok, onun duruşu net. Ama hükümet cephesinden somut bir adım atılmış değil. Halen gelecek zaman kipiyle konuşuyorlar. Bu tabi kaygı uyandırıyor. Sayın Başbakan halen karakolları yapacağız diyor. Karakolları yapacağız demek ben kalıcı barışa inanmıyorum demektir. Bu kalıcı barışa inanmıyorum demektir. Sayın Başbakan'ın kafasında demek ki şu var: "Çözüm olmayabilir çatışmalar başlayabilir o zaman hemen karakollarımızı yapalım.

"HÜKÜMET 1 EYLÜL'E KADAR ÇALIŞMALARINI TAMAMLAMALI"

Eylül başında bir projenin bir paketin ortaya çıkması gerekiyor. Sayın Öcalan bu süreçten umutsuz değil, ama hükümetin ne yapacağını kamuoyuna açıklaması gerekiyor. Hükmet 1 Eylül'e kadar çalışmalarını tamamlamalıdır. Ne olacağın bilmeden 2. aşama bitmez. Bitmezse 3. Aşamaya da geçilmez. PKK sınır dışına çıktı mı çıkmadı mı? Bu tartışma artık bitmelidir. Esas mesele PKK'nin sınır dışına çıkması değil PKK'lilerın nasıl döneceğidir. PKK kanun olmadan silahlarıyla sınır dışına çıktılar. Ama kanun yoluyla silahlarını bırakarak geri dönebilirler. PKK'nin geri çekilmesinden istenen sonuç gerçekleşmiştir. Çatışmalar bitmiştir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.