Bu haber kez okundu.

Köklü Gelenek Değişiyor Mu?
Fazıl ERÜŞ / Vansesigazetesi

Köy, aşiret düğünlerinde rekabet usulüyle atılan paranın bazı vatandaşları mağdur ettiğini belirten Ezdinan Aşiret büyüğü M. Salih Özbek, “  Bu gelenek gittikçe, amacının dışına taşarak çirkinleşiyor. Çünkü artık bazı insanlar para kazanmak için çocuklarını küçük yaşta evlendirmeye başladı. Bunlar kültürümüzde etik olmayan şeylerdir. Düğünlerde atılan paraları biz aşiret büyükleri olarak ne zaman bir araya gelsek konuştuğumuz tartıştığımız rahatsız eden bir konudur. Bu nedenle ben bu geleneğe çok karşıyım. Kapalı zarf usulünü daha doğru bularak önemsiyorum. Çünkü kapalı zarf usulü ile gelin damada verilen maddi katkı kimseyi rencide etmez.  Kimin ne attığını düşünmeden herkes bütçesine göre para atar. Bahar ayında uygulanmak üzere çözüm önerimi diğer aşiret büyükleri ile de paylaşacağım. Basınında bunda payı vardır. Bazı aşiret düğünleri abartılarak, para atılmasını teşvik edilerek verilmektedir. Oysa gerçek, haberde verildiği gibi değil “dedi.  

Başlık parasına da bir düzen getirdik

 Eskiden çok fazla başlık parası alındığını söyleyen Özbek, “ Artık başlık parasına bir düzen getirdik. Ezdinan aşireti kendi arasında 5 bin liradan fazla başlık parası alamıyor. Başlık parası kız tarafının düğün masraflarına bir nebze katkı sağlaması amacıyla alınmaktadır. Ancak başka aşiretlere kız verdiğimizde 5 bin liradan fazla başlık parası aldığımız oluyor. Çünkü bu dengesizlik diğer aşiretlerden kaynaklanıyor. Artık başlık parasına diğer aşiretler arasında bir düzen, sınırlama getirilmesini istiyoruz. Eğer onlarda bir düzen getirirse Ezdinan aşireti kendi arasında ne kadar başlık parası alıyorsa onlardan da o kadar alacaktır.” dedi.

Sevenler kavuşmalı

Kız kaçırmaya kesinlikle karşı olduğunu belirten Özbek, “ Bu olay toplumda etik karşılanmaz ve ayrıca üzücü, kırıcıdır. Eğer erkek tarafı bütün yolları denemişse ve hala kızın ailesi kızını vermiyorsa kesinlikle sevenlerin yanında tavrımızı alırız. Kız kaçıran erkek bize sığınmışsa ona öz namusumuz gibi sahip çıkarak aracı olmak boynumuzun borcudur. Kız ailesi ile konuşarak arayı buluruz. Bir daha olmaması içinde genelde başlık parasının iki katını alırız. Bu da caydırıcı amaçlı yapılan bir yaptırımdır” dedi.

Geleneğin devamından yanayım

Düğünlerde atılan paraların  kültürün getirdiği bir  gelenek olduğunu söyleyen  Alan aşireti büyüğü Abdurrahman Şeylan, “Düğünlerde kimse zorla para atmıyor. Burada atılan paralar karşılıklıdır. Yani bugün sen ona atarsan yarın da o sana atar. Bu nedenle vatandaşlarımızın rahatsız olduğunu sanmıyorum. Bu gelenek olmasa bazı vatandaşlarımız düğün daha yapamayacak.  Bazı aşiretler bu geleneği kaldırmış. Bu aşirete mensup vatandaşlar şimdi çocuklarının düğünlerini yapmakta zorlanıyorlar. Kapalı zarf usulüne de kesinlikle karşıyım. Böyle olursa insanlar daha az para atar. Düğün masrafı bile çıkmaz. Bu dayanışmadır, yardımlaşmadır. ” dedi.

Başlık parasını fazla alanı dışlıyoruz

Alan aşireti olarak başlık parasına düzenleme getirdiklerini belirten Şeylan, “4 bin liradan fazla başlık parası almıyoruz. Alan olursa tepkimizi de ortaya koyuyoruz. Sevenleri kavuşturmak, aile olmalarını sağlamak bizim görevimizdir. Artık isteyen sevdiği ile evlenmeli. Bu şekilde yaklaşım gösterdiğimiz  için artık kız  kaçırma olayları toplumumuzda pek olmuyor. Eğer kaçırma olursa kız ailesinin gönlünü almak için elimizden gelen ne varsa yaparız” dedi

Kendi düğünümüzden başlamalıyız

Ğavıştan aşiretini temsilen konuşan Hüsnü Artım ise, “Düğünlerde haddinden fazla paralara karşıyım. Buna çözüm bulmalıyız. Bazı vatandaşlarımız gittikleri düğünlere para attıkları için onlar haklı olarak devam etmesini istiyor. Ama insanımızı sıkıntıya sokan bu geleneği kaldırmanın en güzel yöntemi önce biz aşiret büyükleri olarak kendi düğünlerimizde para atmayı kaldırmalıyız ki yakınlarımıza örnek olalım., inandırıcı gelelim. Bunu önce başka düğünlerde kaldırırsak etik olmaz” dedi.

Başlık parası kalkmalı

Başlık parasının kalkması gerektiğini vurgulayan Artım, “Artık 21. Yüzyılda yaşıyoruz. Başlık parası toplumda abes karşılanıyor. Eğer bu bir düğün yardımı ise bunu artık damat tarafı düşünmeli. Yani kız tarafını alışverişe çıkarıp evin ana ihtiyaçlarını onun beğenisi doğrultusunda alabilir. Bunun daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Mevlit vereceğim

Aşiretlerde olmayan bir geleneği başlatarak kendi oğlunun düğününü mevlitli yapacağını söyleyen Ğelilan aşireti büyüğü Hasan Tomay, “Kendi çocuklarımızın geleceğini belirlerken kimseye muhtaç olmamalıyız. Düğünlerde atılan paralar üzerimizde bir borçtur.  Öyle ki vatandaşlarımız düğün parası borçlarından bıkmış durumda. Artık insanlar bu çirkin geleneği terk etmelidir. Başlık parası ise 21. yüzyılda konuşulmaması gerekir. Bu nedenle ailelerimiz arasında başlık parası söz konusu dahi olmamalıdır. Aileler anlayışlı olmalıdır. Eğer kız ve erkek severek evlenmişse bu çocuklara bir şeyler alınacaksa buna da gençlerimiz karar vermelidir” dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.