Bu haber kez okundu.

Yalan Nedir, Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Yalan birisini kandırmak amacıyla söylenen sözlerdir. Yalan işe yaradığı zaman alışkanlık haline gelir. Yaşamın her döneminde söylenen yalana çocukluk döneminde daha sık başvurulur. Yalan bireyin kendini kurtarmak, ceza almamak, zor duruma düşmemek için başvurduğu bir savunma mekanizmasıdır. Yalan daha çok model alınarak öğrenilir. 3 yaş altı çocuklar doğru ve yanlışı ayırt edecek yaşta değildir. Bu yüzden 3 yaş altı çocukların söyledikleri şeyler yalan olarak değerlendirilmez. 10 yaşından büyük çocukların söylediği yalan önemsenmelidir.

Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Çocukların yalan söyleme durumu iyi analiz edilmelidir. Yalan söyleme davranış sıklığına ve kime yalan söylediğine dikkat edilmesi gerekir. Çocuklar nerede, ne zaman, hangi durumlarda niçin yalan söylüyor soruları iyi irdelenmelidir. Yalan söyleyen çocuğa ile öfkeyle yaklaşmak sorunu çözmemizi zorlaştırır. Çocuğun neden yalan söylediğini anlamamıza engel olur. 11 yaşından büyük çocuklar çok sık yalan söylüyorsa yalan davranışı psikiyatrik bir sıkıntının habercisi olabilir. Bireyde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olabilir.

Yalan Söyleyen Çocuğa Nasıl Yaklaşılır?

1-OBJEKTİF OLUN: Yalan söyleyen çocuğunuza karşı objektif olun. Çocuğun davranışına odaklanırsanız objektifliğinizi kaybedersiniz. Öfke ve sinirle olayları tarafsız değerlendiremezsiniz. Anne ve baba olarak çocuğa karşı doğru davranmalıyız. Baskıcı olmayın. Çocuğun seviyesine inerek onu anlamaya çalışın. Çocuğun yalan söylemesinde bizim payımız var mı? Önce kendi davranışlarımızı ve sözlerimizi gözden geçirmeliyiz. Çocukların yetişkinlerin aynası olduğunu unutmayın.

2- EMPATİ KURMASINI SAĞLAYIN: Çocuklar yalan söylediği zaman dışarıdan nasıl göründüğünü empati kurarak anlamasını sağlayın. Yalan söyleyen çocuğun kişiliğine asla bir şey söylemeyin. Aldatılmanın ne kadar kötü bir duygu olduğunu çocuğunuza hissettirin. Aldatmanın toplumda hoş karşılanmadığını, aldatan insanların itibar kaybettiğini anlatın.

3- İYİ MODEL OLUN: Yalan söyleme davranışı öğrenilen bir davranıştır. Arkadaş ilişkilerinde kabul görmek için çocuklar yalan söyler. Bu noktada kendimizi değerlendirip söz ve eylemlerimizi kontrol etmeliyiz.

4- UZMANA DANIŞIN: Yalan söyleyen çocuğa nasıl davranacağınızı, nasıl yaklaşıp ne söyleyeceğinizi bilmiyorsanız mutlaka bu konuda uzman bir psikolog ve çocuk psikiyatrisine sorun. Çocuğun anlattıkları mantıklı gelmiyorsa yeniden anlat yanlış hatırlıyorsun gibi yaklaşımlar doğru değildir. Görmezden gelmek de yanlış olan bir tutumdur.

Yalan Türleri ve Yalan Söyleme Nedenleri

1- Hayal Ürünü Yalanlar: 3 yaşına kadar çocuklar gerçek ile hayal ürünlerini ayırt edemezler. Dikkat çekmek adına abartılı masumane yalanlar söylerler. Bu yalan türü 5 yaşına kadar devam eder. Oyuncak ayısının dolabın arkasına saklandığını söylemesi yalan değil hayal ürünüdür. Çocukların çok geniş bir hayal dünyası vardır.

2- İhtiyaca Yönelik Yalanlar:3-5 yaş arası çocuklar ihtiyaçlarını gidermek için, sık duygu sömürüsü yaparlar. Duygu sömürüsünü yalan ile bağdaştırırlar. İlgi bekleyen çocuk ateşim çıktı yalanını söyler. Ateşi çıkan çocuğa annesi daha önceden ilgi gösterdiği için çocuk aynı ilgiye kavuşmak için hasta olduğu yalanını söyler. Çocuk yalanı birisini aldatmak için değil ihtiyacını gidermek için söyler. Çocuğun parka gitme isteğini işim var deyip geçiştirdiğimizde işimizin olmadığını gören çocuk kendi önceliklerimiz için yalan söylemenin normal bir davranış olduğunu düşünmeye başlar.

3- Sosyal Yalanlar: Okula gitmek istemeyen aşırı uykusu olan çocuk hasta olduğu yalanını söylerler. Yalan söylemenin sebebi araştırılmalıdır. Çocuğu yalan söylemeye iten nedenleri tespit edip giderin.

4- Patolojik Yalanlar: Bu yalan türü, dürtü ve kontrol bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde görülür. Bu yalanlar amaçsız ve gerekçesiz söylenir. Amcasından sürekli dayak yiyen çocuğa amcası sorulduğu zaman öldü demesi. Bu yalana başvurulmasının nedeni reddedilme korkusu, istenmeme korkusudur.

5- Kendini Korumaya Yönelik Yalanlar: Yanlışı itiraf ettiğinde aşırı tepki alacağını, cezalandırılacağını düşünen birey kendini güvence altına almak için yalana başvurur. Sadece yaptıkları için değil gelecekte yapacakları eylemlere de tepki geleceğini düşünürler. Korktuğu için yalan söyleyen birey savunma mekanizmasını devreye sokmuş olur. Kendini güvence altına almak için yalan söyler.

6- Hayranlık Verici Yalanlar: İtibar görmek isteyen bireyler türlü yalanlar söylerler. Kendisinde var olmayan vasıfları var gibi göstermeye çalışırlar. Yüksek beceri gerektiren işler için çeşitli başarı hikayeleri uydururlar. Kendini yetersiz gören kişiler kendilerini yüceltmek için yalan söylerler.

7- Alışkanlık Ürünü Yalanlar: Gerçek ile hayalin ayrımını anladıktan sonra belli bir yaşa geldikten sonra devam eden yalanlardır. Kendi çıkarlarını korumaya yönelik yalanlar söylenir. Bu tür yalana başvuran çocuklarda kişilik bozukluğu bulgusu vardır. Yalan Söyleyen Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalı

Yalan söyleyen çocuğa bir mimar gibi yaklaşın. Hassas olup, yanlış söz ve eylemlerde bulunmayın. Yalan söylemek sizin bir ihmalinizin esiri olabileceği unutmayın. Mükemmeliyetçi olmaktan vazgeçtiğiniz an çocuğunuz size artık yalan söylemeyecektir. Çocuğunuzu koşulsuz sevdiğinizi ona hissettirin. Çocuğunuzu bir başka çocukla kesinlikle kıyaslamayın. Ona olan sevginizin başarı ve başarısızlıkla ilgili olmadığını hissettirin.

Çocuğunuza karşı baskıcı ve tehditkar olmayın. Çocuk size karşı yeteri kadar dürüst ve şeffaf değilse kendini tehdit altında hissediyor demektir. Aşırı tutucu, baskıcı ve tehditkar olmaktan vazgeçerseniz çocuğunuz size karşı şeffaf olacak yalan söylemek zorunda kalmayacaktır. Olumsuz davranışlarda alacağı cezaları değil olumlu davranışlar sergilediğinde alacağı ödülleri anlatın. Okuldan eve geç gelirsen canını yakarım demek yerine okuldan geç gelince seni merak ediyorum demelisiniz. Eve erken gelmen beni çok mutlu ediyor diyerek eve erken gelmesi pekiştirilmelidir.

Çocuklarınızı ilgisiz bırakmayın. İlgi görmeyen çocuklar kolay yalan söyler. Çocuğunuzun özgüven kazanmasını sağlayın. Yalan özgüven eksikliğinden kaynaklanır. Çocuk taktir edilmeli ve başarma duygusu çocuğa tattırılmalıdır. Çocuklar her ortamda kendini rahat ifade edebilmelidir. Çocuk taktir edilirse itibar kazanmak için yalan söylemeye ihtiyaç duymayacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.