Bu haber kez okundu.

Kadınların ve Erkeklerin İnfertilite (kısırlık) Sorunları Nelerdir?

Tüp bebek uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç sizler için anlatıyor. Ankara Tüp bebek tedavisine başlamadan önce yapılan testler ve tetkikler ile birlikte infertilitenin nedenini saptamak aslında oldukça önemlidir. Nedeni saptanan soruna çözüm bulmak daha kolay olacaktır. Ankara Tüp bebek tedavisine neden olan kadına ait infertilite olan problemleri;

  • Ovulasyon sorunları: teşhis sıklığı %39
  • Fallop tüplerinde hasar: teşhis sıklığı %30
  • Çiftleşme ve servikal problemler: teşhis sıklığı %18
  • Endometriozis : teşhis sıklığı %13

Ankara Tüp bebek tedavisine neden olan erkeğe ait problemler;

  • Varikosel: teşhis sıklığı %42
  • Bilinmeyen nedenler: teşhis sıklığı %23
  • Tıkanıklık: teşhis sıklığı %14
  • Diğer sorunlar: teşhis sıklığı %13
  • Normal/kadın faktörü: teşhis sıklığı %8

Tüp bebek uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç nedenlere ayrı ayrı değiniyor.

Ankara tüp bebek tedavisi hakkında merak edilenler: https://sevtaphamdemir.com/ankara-tup-bebek-tedavisi/

Fallop tüplerine ait nedenler: Gebelik oluşabilmesi için vajen içerisine boşalan spermin rahim ağzı ve rahim içerisini geçerek tüplerden yumurtaya ulaşması gerekmektedir. Bu nedenle tüplerin açık olup olmadığının ise önemi oldukça büyüktür. Yaklaşık olarak %30 civarında da sadece tüplerin tıkalı olması nedeni ile tüp bebek tedavisi gerçekleştirilebilir. HSG ile bunu saptamak oldukça basittir. Rahim filmi ile tüplerin açık mı yoksa tıkalı mı olduğu anında izlenebilir. Tüpler tıkalı olduğu zaman laporoskopik olarak açmak denenebilir ya da açılması uygun ise işleme alınabilir. Ancak belki de en kesin ve en doğru çözüm tüp bebekte olabilir. Bu konuda hekimin karar vermesi en uygun durumdur. Elbette hasta görüşü ile.

Yumurtlama problemlerinde: düzensiz yumurtlama infertiliteye neden olan tüp bebek tedavisi gerektiren ciddi ve çok sık rastlanan problemlerden birisidir. Normal koşullarda her ay yumurtalıklardan birisi çatlar ve yumurtlama meydana gelir. Ancak bazen anovulasyon yumurtlamanın olmaması meydana gelebilir. Bu arada bir kadının adet görmesi ovulasyonunun pozitif olduğu anlamına ise kesinlikle gelmiyor. Peki anovulasyonu nasıl anlayacağım?

Ultrason ile, hormonal kan testleri ile, adetin 21.gününde bakılan progesteron hormonu ile, belki vücut ısıları ile anlaşılabilir. Ayrıca yapılan ovulasyon testlerinde de eğer anovulasyon ise ovulasyon negatif görünür. Tüp bebek tedavisinden önce yumurta rezervi değerlendirilebilir.

Servikal problemlerde ise spermi öldüren mukuslar antikorlar meydana gelebilir. Kadından elde edilen servikal mukus, erkekten elde edilen sperm ve her iki eşten alınan örnekler ile bu antikorlar saptanabilir.

Tüp bebek uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç rahim değelerdinmesini ise rahim filmi ile yapılabilir. Adetin bitiminden sonraki bir hafta içerisinde ve yumurtlamadan önce yapılmaktadır. Rahim filmi spekulum yardımı ile rahim ağzından ilaç verilerek ilaç verilmesi ile MR yöntemi ile görüntünün aktarılmasıdır. Rahimde yapışıklık, rahim boşluğunun durumu ve myom olup olmadığı incelenir. Rahim filmi çekilirken verilen radyoopak maddenin oluşturduğu basınç ile de mukus ile tıkalı olan tüpler açılabilir ancak sadece mukusun tıkadığı tüpleri açmaya gücü yetecektir. Herhangi bir rahim anomalisi şekilse olarak rastlandığında histereskopi ile rahim ağzından kamera yardımı ile girerek incelenmesi anlamına gelmektedir.

Bazen de sebebi açıklanamayan infertilite söz konusu olabilir, yaklaşık %10lük bir kısmında her şey normal rastlanır ancak yine de bebek sahibi olamazlar. Ancak sebebi açıklanamayan infertilite de sınırlı başarılarla aşılama ve ovulasyon indüksiyonu uygulanmaktadır. Ancak iki aşılama sonrasında tüp bebek tedavisi sebebi açıklanamasa dahi hastaya seçenek olarak sunulmalıdır.

Kısırlık hakkında daha fazla bilgi: https://sevtaphamdemir.com/ankara-kisirlik-tedavisi-kisirlik-nedir/

Ve elbette yaş .. Tüp bebek tedavisinde başarı oranı 35 yaşının daha altında embriyo transferi başına gelecek şans %60 civarındadır. Kadının yaşına göre ve elbette erkeğin yaşı da sperm kalitesi için önemli olmakla birlikte şans değişiklik gösterebilmektedir. Normal koşullarda bir çiftin;

İlk yılda gebelik şansı %80

İkinci yılda gebelik şansı %10

Üçüncü yılda gebelik şansı %1,2

Dördüncü yılda ise %0,6’dır.

40 yaş ve üzerinde gebe kalma oranı ise her şey normal olduğu halde spontane gebe kalma olasılığı yaklaşık yüzde onun altında bile kalabilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.