Bu haber kez okundu.

Ozon tedavisi uygulama metotları nelerdir ? Kaç seans ve ne sıklıkta yapılmalıdır ?  Doğal Hayat Polikliniği

Ozon terapi “Alternatif Tıp“ değil, bizatihi etkileri bilimsel olarak yüzlerce çalışmayla kanıtlanmış etkili bir tedavi yöntemidir. Ozon tedavi ya da Almanlar’ ın deyimiyle “Kan yıkama” pek çok hastalıkta kullanıldığına dair çok sayıda kanıt mevcuttur. Ozon terapinin en önemli özelliği, hastaya ve hastalığa özgü olmak üzere vücuda farklı yollarla verilebilmesidir. Bu uygulamalardan biri veya birkaçı hastaya ve hastalığa göre seçilerek uygulanır. Ozon uygulama yöntemleri şu şekildedir ; 
 

Major Yöntem:

En yaygın kullanılan bu metot, steril vakumlu bir şişeye kişiden  50-100 ml kan alınarak, dozu belirlenmiş ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar aynı damardan kişiye geri verilmesidir. Bu tedavi 15 dakika içinde kanı yıkayıp temizleyerek vücut direncini artırır. Yıl içinde 15’er dakikalık 10-15 kürle hep genç ve zinde kalmak mümkündür. Major yöntemin bağışıklık sistemini güçlendirmesi, hücre ve dokuların kanlanma ve oksijenini arttırma gibi etkileri sayesinde daha çok otoimmun hastalıklarda ve vücut direncini arttığından kronik yorgunluklarda kullanılmaktadır.

Minor Yöntem:

Kişiden alınan 2-5 cc kan, belirlenmiş dozda ozonla karıştırılarak kas içine enjekte edilir.

Subkutan:

Belirlenmiş doz ve hacimdeki ozon gazı ince uçlu bir iğne ile cilt altına enjekte edilir.

Vücut boşluklarına ozon gazı verilmesi:

Rektal/Makat yoluyla, vajinal ve kulak yoluna püskürtme ile ozon verilir. Rektal ozon, direk anal yoldan barsaklara verilmesidir. Barsak hastalıklarında oldukça etkindir. Barsak florasını düzenler, barsak mukoza hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Bu sayede barsak kökenli olduğu düşünülen alerjik problemler, astım,  romatizmal hastalıklar, dejeneratif sinir sistemi hastalıkları(alzheimer, parkinson), kronik kabızlık gibi durumlarda başarıyla kullanılmaktadır.

Lokal ve Eklem içine Ozon gazı verilmesi: Eklem rahatsızlıklarında uygun bir iğne ile belirli dozda ozon gazının eklem içine verilmesidir. Bu şekilde uygulanarak; diz, omuz gibi eklemlerde kireçlenme, kıkırdak hasarları, sıvı eksilmesi gibi rahatsızlıklarda ağrıyı azaltma, hareket kısıtlılığını ortadan kaldırma, eklem hareket açıklığını artırma gibi olumlu etkiler sağlanmaktadır. Ayrıca tendinitler (golcü ve tenisçi dirseği dahil) ve yumuşak doku romatizmalarında da kullanımı söz konusudur. Kitle veya lezyon içine veya etrafına da ozon uygulanabilir. İşlem steril ve tek kullanımlık enjektörlerle yapıldığından enfeksiyon bulaştırma gibi bir yan etki söz konusu değildir. İşlem anlık bir acıya yol açsa da kalıcı bir ağrı oluşturmamaktadır.

Torbalama Ozon : El - ayak, kol - bacak gibi uzuvların yara, yanık, gangren, diabete bağlı dolaşım bozuklukları, mantar, sedef, egzama gibi cilt hastalıklarında özel bir torba içine yüksek dozda ozon gazı verilerek uygulanan bir metotdur. Yaklaşık  30 / 45 dk kadar bir sürede tamamlanan torbalama ozon tedavisi özellikle yara tedavilerinde ve cilt hastalıklarında çok başarılıdır.

Ozon sauna uygulamaları: Düşük dozda ısıtılmış kabin içinde ,boyun altındaki tüm vücuda ozon verilmesi yöntemidir. Başın dışarda kaldığı kabin içinde deri yolu ile ozon verme yönteminde yorgunluk ve stres atıcı, selülitlerde cildi sıkılaştırıcı, ter yoluyla verilen kalori sayesinde kilo verdirici, toksin atıcı, sindirim ve dolaşım sistemini düzenleme ve cilt hastalıklarında tedavi özelliği bulunmaktadır. Sıcaklığın etkisi ile açılan deri gözeneklerinden emilerek vücudun kan, lenf ve yağ dokusuna geçen ozon, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olduğu konusunda yayınlar mevcuttur.

Ozon sauna ile ozon gazı derinin 4 ile 6 santimetre altına ulaşır. Buharlı klasik saunaya göre daha fazla terleme sağlar. Ozon gazı ile açılan deri gözeneklerinden emilerek vücudun kan, lenf ve yağ dokusuna geçer. Lenfatik sistemi toksinlerinden arındırır, cildi temizler, kasları gevşetir, kan dolaşımını hızlandırır ve bakteri, virüs mantarları öldürür. Haftada 2-3 kez 15-30 dakikalık seanslarla kişiyi yormadan oturup tv seyredip, müzik dinleyerek gevşemeyi ve stres atmayı sağlayan ozon sauna, uzun yıllardır buhar, hamam, kaplıca geleneği olan bir yöntemidir.

Ozonlanmış ürünlerin kullanılması: Ozonlu su, ozonlu yağ gibi ozonlanmış sıvıların haricen sürülmesi şeklinde uygulanır. Ozonlu su mide şikayetlerinde, ozon yağı yada kremi ise cilt hastalıklarında başarıyla kullanılmaktadır.

Ozon tedavisi kaç seans ve hangi aralıkta uygulanır, seans süresi nedir ? 

Seans sayısı hastalık dışında, hastanın ve hastalığının durumu (Hastanın yaşı, kilosu ve hastalığın süresi ve derecesi, diyabet, hipotiroidi, metabolik sendrom, obezite, sigara ve alkol kullanımı, diğer kronik hastalıkların varlığı, kullanılan ilaçlar ) gibi birçok faktöre bağlıdır. Çoğu hastada ortalama 10 seans yeterlidir. Bazı kişilerde majör yöntemin 10 seanstan sonra belirli aralıklarla  ( ayda bir seans gibi ) tek seanslık takviye doz şeklinde alınması tavsiye edilebilmektedir.

Seans sıklığı yine  hastalık dışında, hastanın ve hastalığının durumuna göre belirlenir. Çoğu hastada haftada 2 seans uygulama önerilir. Bazı hastalarda  bu sıklık haftada 3-4 seans olabilmekle beraber bazı hastalarda daha uzun aralıklarla seans uygulaması uygun olmaktadır. Seans süresi uygulama yöntemine göre 15-60 dakika arası değişmektedir.

Doğal sağlık merkezi Doğal Hayat Web Sitesi :  https://www.dogalhayat.com.tr/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.