Bu haber kez okundu.

Erdoğan'ın son parti grubu toplantısı konuşması

Gerek yurt içinde gerek yurt dışında çok önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Mayıs ayında çok önemli yıldönümlerini yaşıyoruz. 26 Mayıs 1983'te büyük mütefekkir aksiyon insanı üstad Necip FAzıl'ı hakka uğurladık. Nesillere istikamet çizmekle geçen ömründe sadece teoriyle meşgul olmamış eğilmeden bükülmeden hayatını da bir miras olarak bize devretti. Zor zamanlarda zor şartlarda yaşadı. Tehditlere hapiste geçen bir ömre rağmen hak bildiği yoldan geri dönmedi. Bize rehber oldu yolumuza ışık tuttu. Bir şiirinde yaradana kavuşma özlemini şöyle ifade etmişti:

Taş merdivenler gibi, aşınmış ayaklardan, 
Secde yerine çarpa çarpa alınım aşınsa! 
Göklerin kamçısıyle yediğim dayaklardan, 
Erisem de, tabutum boşmuş gibi taşınsa

Bir garip insan olsam, benzemez hiç kimseye; 
Tek hece bilmez, tek renk görmez, tek ses işitmez. 
Karanlığı, yoğursam nura döndüresiye. 
Tırmansam o âna ki, yekpâredir ve bitmez.

Kendisiyle tanışma fırsatı da bulduğum üstad Necip Fazıl Kısakürek'i yad ediyorum mekanı cennet olsun. Allah ondan razı olsun.

27 Mayıs müdahalesi ardından tertip bir mahkeme süreci sonrası infaz edilen Adnan Menderes'i tekrar rahmetle minnetle yad ediyorum. 29 Mayıs 1453'te Fatih Sultan Mehmet komutasındaki Osmanlı Ordusu İStanbul'u feth ederek tarihe yön vermişti. İstanbul'un fethiyle karanlık çağ kapanıp yeni bir çağ başlamıştır. 560. yıldönümünü milletçe idrak ediyoruz. Fatih Sultan Mehmet'i ve onun ordusunun neferlerini rahmetle anıyoruz. 

Marhum Menderes 1950'de milletten yetkiyi aldığında ilk işi İstanbul'un fethinin yıldönümünü kutlamak olmuştu. Darbe sonrası ilk yasak bu kutlamaların kaldırılması olmuştu. Bu yasak millet tarafından büyük tepkiyle karşılandı. 29 Mayıs'ı bir siyasi tarihimiz boyunca büyük bir heyecanla kutladık. 

İstanbul'umuzda boğaz köprümüzden biri Fatih Sultan Mehmet ismi verilmişti. Yarın üçüncü köprümüzün temelini atacağız. İstanbul ulaşımına büyük kolaylık sağlayacak bu köprünün temelini hayırlısıyla gerçekleştireceğiz. 

Köprü 2 bin 164 metre uzunluğunda olacak. Proje 2X4 şerit olarak inşaa edilecek. Tüm otoyolun toplam yatırım tutarı 4.5 milyar olacak. köprünün inşaatında çalışacak şahıslara ve kişilere mimarından işçisine başarılar diliyorum. 

İstanbul'un fethinin 560. yılıyla alakalı olarak bir kaç noktaya işaret etmek istiyorum. 2023'ü bir hedef olarak belirledik. Daha sonra 2071'i de bir hedef tarihi olarak belirledik. 

Kimileri insanı haşa düşünen bir hayvan olarak görmüşlerdir. İnsanı makineye benzeten aygıt eşya olarak gören akımlar da olmulştur. Biz muhafazakar ve demokrat bir parti olarak biz bu nitelendirmelerin tamamının karşısındayız. Bizim için insan Allah'ın yeryüzündeki yansımasıdır. İnsan et ve kemiktir. Biz insanı sadece maddi ihtiyaçları olan bir canlı olarak görmedik. Herkese çalışabileceği kazanabileceği ortamı tesis etmek elbette önemlidir ama tek başına bu da yetmez. Biz insana manevi ihtiyaçlarını da sunmak özgür atmosferi oluşturmakla da mükellefiz. Biz 2053'e giderken bir değil 100 değil binlerce Fatih Sultan yüzbinlerce ulubatlı Hasan yetişsin istiyoruz. 

Biz tarihte klamış tek bir mimar sinanla yetinemeyiz. Bugün de yarın da bizim Mimar Sinan'ın izinden yürüyen onun estetik dünyasını kalbinde hisseden binlerce mimara ve Mimar Sinan'a ihtiyacımız var. Bir tek Itri'yle de yetinmeyiz. Yüzlerce Itri yetiştirmek zorundayız. Sadece bilgisayar vererek yeni mimar sinanlar yeni Itri'ler yetiştiremeyiz. Biz çocuklarımıza ufuk vermek zorundayız. Tarihte aldığımız misyonu onlara bir istikamet olarak göstermek zorundayız. Fatih'in İstanbul'u feth ettiği yaştaki çocuklara o ruhu aşılamak zorundayız. STK'ları medyasıyla üniversitelerimizle birlikte dayanışma içinde bunu yapmalıyız. Medya dizi filmleriyle özellikle gençliğimize düşünmeyi değil çok daha farklı şekildeki uygularımaları getirecek anlayışı telkin edecekse biz aradığımız bu nesli bulamayız. Gençlerimiz kendi medeniyetine ve toprağına yabancılaştırılmış ithalci taklitçi bir anlayışla yoğrulmuştur. Gençlere dayatma yapılmış çocuklar formatlanmak istenmiştir. Her alanda yaptığımız ufuk çizmekten ibarettir. Çok açık söylüyorum, bu ülkede 10 yıllardır insanlara dayatmalar yapıldı hem de tercih özgürlüğü ellerinden alındı. Hiç bir zaman dayatmadan yana değiliz dayatmaya izin vermeyiz. Çoğunluğun azınlığa tahakkumuna karşı çıkarız aynı zamanda azınlığın çoğunluğuna dayatmasına da karşı çıkarız. Hafta içinde TBMM tarihi bir adım atarak bağımlılık yapan maddelerle ilgili önemli bir düzenlemeyi kanunlaştırdı. Fatih nesline böylesine anlamlı bir yasa armağan ettiğiniz için sizinle gurur duyuyoruz. Siz bü-tün saldırılara göğüs gerdiniz. Şimdi ben tabi 'şaribül leyli ven nehar' bir nesil istemiyoruz dedim neler neler yazdılar. Yazın bakalım nereye kadar yazacaksınız.İki tane ayyaşın yaptığı yasa sizin için muteber oluyor da; inancın emrettiği gerçek niçin reddedilmesi gereken bir olay haline geliyor? Hangi din olursa olsun bir dini doğruyu emreder.Biz ortaya tercihler koyduk. Alkolü ve sigarayı yasaklamak sözkonusu değil: Günlerdir yurt içinde yurt dışında alkol yasaklandı diye propoganda yapılıyor. En hafif tabiriyle yalancıdırlar. 10 yıldır kimsenin yediğine içtiğine karışmayız bundan sonra da karışmayız karışana da müsamaha göstermeyiz. Biz uzayda yaşamıyoruz, hangi ülkede ne oluyor biliyoruz. Bu hafta sonu bir piknik yerinde baba çocuğunu parka götürüyor elinde bira şişesi. Kendi çocuğuna özensiz davranıyorsun başka çocukları niye özendiriyorsun. Ölüm gelmeden önce tedbirimizi almaya mecburuz. Trafik kazaları olduğu zaman şoför koltuğunun altında ya da yanında şişeleri hep polislerimiz bulmuştur. Anne evde feryat eder. Anne sen çocuğunun daha önce ne yaptığına bakıyor muydun.

Kazada alkol kullanmayan insanın ne günahı var. Bir devlet olarak buna karşı tedbir almak zorunda değil miyiz? Trafik terörü denen bir vahşet var. Bu trafik terörüne karşı tedbirimizi almak zorundayız. Alkollü olarak araç kullanılmasına seyirci mi kalalım. ARkadaşlar kusura bakmayın ben emeği geçenleri kutluyorum. Bu tarihi bir adımdır bu trafik kazalarını da ciddi oranda azalma yaşanacaktır. 

Biz yıllardır bu konu üzerinde çalışıyoruz. Aile içi şiddet kavga boşanma.. Bakıyorsunuz bunların altında alkol çıkıyor. Evde tekme tokat hanımını darma duman ediyor. Bunları görmezden gelemeyiz. Anneler babalar feryat ediyor. Burada bir noktanın altını çizmek istiyorum. Hiç kimse alkolü bir kimlik meselesi haline getirmemeli. Çıkan düzenleme kimsenin yaşam tarzına yönelik bir müdahale değildir. Bunu bu çekilde lanse edenler art niyetlidir. İçeceksen git alkolünü al git evinde iç. Gene git ne içeceksen gene iç. Biz buna karşı değiliz biz buna belli saatlerde belli yerlerde buna müsaade etmiyoruz. Dünyada kiliselerde 180 metre mesafe kaydı koyanlar var. Bizimkisi 100 metre. Biz hassasiyeti gerekn bir adımı atıyoruz; Bize nice anneler geldi okulların etrafı tinercilerle dolu. Çocuklarımızı alıp yakınlardaki viranelere götürüp uyuşturucu bağımlısı haline getiriyorlar diye. Yapmayalım mı engellemeyelim mi? Yapılması gereken ne ise biz bunu yapıyoruz ve yapacağız. 

Yasa için emek sarfeden herkese çok teşekkür ediyorum. Bu konuda bize destek veren Milliyetçi Hareket Partisi'ne de teşekkür ediyorum. 

Haftasonu Reyhanlı'ya bir ziyaret gerçekleştirdik. Hayatını kaybeden vatandaşımızın sayısı 52 oldu. Hatay'da yaralıları ziyaret ettik. Reyhanlı'ya vardığımızda stadyumdan vatandaşlarımızla buluşacağımız yere kadar yolda teveccühlere şahit olduk. Binlerce kardeşimizle görüştük. CHP lideri bindirilmiş kıtalar diyor , onu en iyi siz yaparsınız. Biz bindirilmiş kıtalarla asla kendimizi aldatmayız. Biz Hatay'ın kendi insanlarıyla bir araya geldik. Bütün siyasi mitinglerimizde bu işin en güzel örnekleriyle doludur. Ak Parti Reyhanlı'da yüzde 72 oy almış bir partidir. 

Bu millet güçlü bir millettir. Bu tür olaylarda Van'da yaşandığı gibi bizim attığımız adımlar ortadadır. Adeta yeni bri Van inşaa ettik. Biz emanetçiyiz biz hizmetkarız. 

Reyhanlı'da şehitlerimizin yakınlarıyla görüştük. Eğer sizin şehadete sizin kazaya kadere imanınız varsa o insanda metaneti görürsünüz. 17 yaşındaki oğlu Oğulcan şehit olmuş baba Ahmet Tuna isimli babanın metaneti bizi derinden etkiledi. Bizden bir ricada bulundu Ahmet kardeşimiz. Şehit Oğulcan'ın isminin okuduğu okula verilmesini istedik. Oğulcan Tuna'nın okudğu okula isminin verilmesi ve diğer üç kardeşimizin ismi de Reyhanlı'daki okullara verilmek suretiyle hatıralarını yaşatacağız. 

Hatay'daki Tıp FAkültesi'nde de yaralı arkadaşlarımızı ziyaret ettik. Şimdi burada sizinle Reyhanlı saldırısıyla ilgili bazı bilgileri paylaşmak istiyorum. Reyhanlı'da daha dumanlar tüterken bize karşı bir politikanın startı verildi. Başta CHP olmak üzere muhalefet parti liderleri hem Hatay'ı hem de Reyhanlı'yı galeyana getirmek isteyen açıklamalar yaptı. Reyhanlı halkı bu alçakça saldırıyı büyük bir metanetle karşıladı. Bu hoşgörü ortamını bozmak için bu bölgede çok ağır ve tehlikeli tahrik girişimlerinin olduğunu biliyoruz. Hatay'da tehlikeli bir oyun oynanmak isteniyor. Türkiye dışından tezgahlarınıyor Türkiye içindeki uzantılarıyla sahnelenmek isteniyor. Hatay'da Gazeteci Tüccar rolündeki kişilerin vatana ihanet boyutundaki çalışmaları tespit edilmiştir ve adalete teslim edilmiştir. Bu kişilerden bazılarının CHP'ye yakınlığı ortadadır. Hatay ve Reyhanlı'da yapılan eylemlerde lkökü dışarda olan bu yapılanmaların etkin olduğu da tespit edilmiştir. Biz ne Suriye'deki ne de dünyanın başka bir bölgesindeki olaya mezhep üzerinden bakmadık.  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.