Bu haber kez okundu.

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Hakkında Bilgi

Sanayileşmenin getirdiği çevre kirlilikleri nedeniyle yaşanılan hastalıklar, kayıplar ve mevsim değişiklikleri, üretim süreçlerinin doğaya ve çevreye uygun bir şekilde planlanarak yapılmasını önemli bir hale getirdi. İlk olarak 1996 senesinde hazırlanan ISO çevre yönetimi ile alakalı çalışmalar, yeni gereksinimler, ihtiyaçlar ve değişen teknoloji nedeniyle 2004’de yeniden yapılandırıldı ve son halini alarak, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ismiyle yayınlandı. İnsana, doğaya karşı saygılı bir üretim modelini benimsemek isteyen her kurum ve kuruluşça uygulanması gereken global uygulamaları içeren belgenin getirdiği avantajlar ise, marka değerini arttırıcı nitelikte.

ISO 14001 ile ne hedeflenir?

Büyük kurum ve firmaların çevreye yönelik zararlarından dolayı insan ve hayvan yaşamının olumsuz etkilendiği araştırmalara konu olan bir gerçekliktir. Sürdürülebilir yaşamın mümkün olmasını sağlamaya yönelik alınması gereken tedbirlerin önemli bir muhatabını oluşturan üreticilerin ISO 14001 ile çevreye karşı verdikleri zararlar en aza indirilir. Tüm üretim süreçlerinin yeniden yapılandırılması, böylece, çevreye karşı verilen bilinçsiz zararların ortadan kaldırılması hedeflenir. Doğal kaynakları iyi yönetmek, olabildiğince az tüketmek, israfı önlemek, çevreye zararı olan atık ve zehirli maddelerin imhasını doğru bir şekilde yönetmek, ve bunun gibi birden fazla konunun düzene konulduğu Çevre Yönetim Sistemi ile firma ve kurumun yasal sorumluluk ve mevzuatlara uyumu kolaylaşır.

Her ne kadar ISO 14001 belgesi ile bir firmanın üretim süreci ve üretilen malın müşteriye ulaştırılması süreçlerinde çevreye verdikleri etkiler tespit edilip, varsa zararlı etkilerin en aza indirilmesi hedeflenir. Ancak bu durum ilgili ülkedeki çevre mevzuat ve kanunların getirdiği birtakım zorunlulukların tamamen karşılandığı anlamına gelmez. Her ülkenin kendi çevre politikalarına has aldığı kararların firma ve kurum tarafından uygulanması, ayrı bir konu olarak değerlendirilir. ISO 14001 ile kurum, global ölçüde ortaya konulan ilkeleri tavizsiz bir şekilde yerine getirdiğini ortaya koyar. Bu durum, onun denetimden muaf olmasını gerektirmez. Belge, firmanın güvenilirliği açısından önemli bir göstergedir. Bu avantaj sayesinde markanın denetimleri kolayca aşması mümkün olur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.