Bu haber kez okundu.

Kaya, Borç İddialarına Son Noktayı Koydu
Bekir Kaya, son zamanlarda Van'ın en çok tartışılan konusu haline gelen 780 Milyon Liralık borç iddialarına son noktayı koydu. Kaya, bugün bir toplantı düzenleyerek, Van Belediyesi'nin 5 yıllık mali tablosunu açıkladı.

VAN TSO’da düzenlenen toplantıya Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, BDP Van İl Eş başkan Adayı Hatice Çoban, BDP Van İl Başkanı Musa İtah, BDP ilçe eş başkanları, ilçe belediye eş başkan adayları, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Belediye olarak yaptıklarından söz etmeyeceklerini söyleyen Kaya: "Bu seçim döneminde yaptığımız bir toplantı ama asla seçim toplantısı değildir. Yaptıklarımızın reklamını ve propagandasını yapmayacağımız. Sadece yaptıklarımızı Van halkına sunmak için buradayız." dedi. 

Hizmette hiçbir zaman ayrımcılık yapmayacaklarının sözünü halka verdiklerini ve asla ayrımcılık yapmadıklarını belirten Kaya: "Eğer bir kentte 5-6 mahallede 24 saat su akıyorsa diğerlerinde 3-4 saat akıyorsa bunun hesabını vermelisiniz. Belli bir eşitleme oranının sağlamalıyız demiştik. Yaptığımız çalışmalarda halkı STK'ları, kamu kuruluşları katmalıyız demiştik. Katılımcı bir yönetim olacağız demiştik. Belki çok başarılı olamadık, belki alışılmışın dışında biraz davrandık bu konuda ancak biz sadece temsiliyetleri ele almadık, temsil edileni de kattık çalışmalarımıza." diye konuştu.

 
Sadece halkı dinlediklerini ve halkın tespitleri doğrultusunda hizmetler yaptıklarını ifade eden Kaya: "Şüphesiz eksikliklerimiz var. Halen temizlenmeyen sokaklardan bahsediyoruz. Halen içme suyu şebekelerinin metrajlarını veriyoruz. Şüphesiz bunlar belediyelerin rutin yapması gereken işlerdir ancak daha önce bunlar bile yapılmamıştı. Nasıl yapılmadı? neden yapılmadı? onu sormuyoruz. Yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı günlerce dile getirebiliriz. Şu anda hangi sokakta ne yapıldı, ne yapılacak hepsini tek tek anlatabilirim, şuan mahalle temsilcilerinin hepsi burada ve kendileri de bunları çok iyi biliyorlar. Yaptıklarımızı sadece halkın taktirine bırakıyoruz. Biz birileri istedi diye bu açıklamayı yapmıyoruz. Daha önce bu halka söz verdiğimiz için bu açıklamayı yapıyoruz. Verdiğimiz söz gereği, partimizin temel felsefesi gereği bu gün sizin karşınızdayız." şeklinde konuştu. 

"Geçmişlerinden bi haber olanlar ve geçmişleri pirupak olmadığını bildiğimiz insanların mali tablolarımız üzerinden spekülasyonları var. Ancak biz her yıl nasıl açıkladıysak bu yılda bu mali tablomuzu bu halka açıklıyoruz." diyen Kaya, belediyenin 5 yıllık mali tablosunu açıkladı.

Belediyenin 2009-2013 yılları arasında gelir-gider cetveli:

Tahsil edilen toplam gelir: 580.158.697,00 TL

Personel gideri: 190.934.819,00 TL

Yatırım Harcamaları: 266.767.034,00 TL

Borç ödemeleri: 122.456.844,00 TL

Kaya: İhalelerimizin yüzde 97'sini açık ihale usulü ile yaptık

Göreve geldikleri günden itibaren, mali disiplin sağlamaya çalıştıklarını söyleyen Kaya: "Belediyenin kendi kaynaklarıyla hem yatırım yapabileceği, hem personelini mağdur etmeyeceği, bunun yanında kültürel ve sosyal yatırımları da yapabileceği bir mali sistem oluşturduk. 5 yıllık tahsilatımızın yüzde 32.9'u personel giderlerine, 21.1‘i borç giderleri ve yüzde 46'sı ise yatırım ve hizmet giderlerine harcanmıştır." dedi. Kaya, ihalelerin yüzde 97'sinin açık, yüzde 3'ünün ise pazarlık usulü ile yapıldığını ifade etti. Açık ihale yapmakla bir rekabetin oluştuğunu, ihalelere herkesin katılmasına olanak sağlandığını ve kamu yararı sağladıklarını söyledi.

Eski borç ile birlikte Van Belediyesi'nin toplam borcunun 156 milyon 251 bin 813 TL olduğunu söyleyen Kaya: "Biz Van Belediyesi yönetimine geldiğimizde İller Bankası'na 31 milyon borcu vardı. Bizimde bu dönem kullandığımız 9 milyon TL ile birlikte toplam belediyenin İller Bankasına borcu yaklaşık 40 milyon TL borcu olmuş oldu. Biz bu borcun 36 milyonunu ödeyerek borcu 4 milyon TL'ye indirdik." dedi.

Belediyeyi Borçsuz Devralmış Olsaydık Kasamızda 23 Milyon 657 Bin 624 Tl Olacaktı

2004 yılında AK Parti'nin borçsuz bir belediye devraldığını hatırlatan Kaya, AK Parti'nin gayrimenkul satışı, banka kredileri ve bakanlıklardan gelen paraya rağmen kendilerine 180 milyon TL borç bıraktığını söyledi. Kaya: "Toplam borcumuz 156 milyon 251 bin 813 TL'dir. Yönetime geldiğimiz gün belediyeyi borçsuz devralmış ve eski borçlara karşılık 122 milyon 456 bin 844 TL ödememiş olsaydık, kendi dönemimizde tahakkuk eden 98 milyon 799 bin 220 TL borcu ödediğimiz gibi bugün itibariyle belediyemizin kasasında 23 milyon 657 bin 624 TL para olacaktı. Bu kasamızda elbette kalmayacak ve hizmete dönüşecekti. Alnımız açık başımız diktir. Bunu hepinizin takdirine bırakıyoruz." diyerek konuşmasını tamamladı.

Konuşmanın bitiminde tüm salon Kaya'yı ayakta alkışladı. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.