Bu haber kez okundu.

Bekir Kaya: Biz Hırsızları Rakip Olarak Görmeyiz
BDP'nin İpekyolu’nda düzenlediği tanıtım töreninde konuşan Bekir Kaya: "Biz hırsızları rakip olarak görmeyiz, onlarla mücadele ederiz." dedi.

BDP, kentin en büyük ilçesi olan İpekyolu adayı olan Aygül Bidav’ı halkla buluşturdu. BDP İl binası önünde toplanan binlerce kişi BDP bayrakları ve sloganlarla BDP İpekyolu ilçe binası önüne geldi. Yürüyüşe Van Milletvekili Özdal Üçer, BDP İl Eş Başkanı Musa İtah, Van Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bekir Kaya, Bostaniçi Belediye Başkanı Nezehat Ergüneş, BDP İpekyolu Eşbaşkan Adayı Aygül Bidav, BDP İl İlçe yöneticileri ve Eşbaşkan adayları ile binlerce kişi katıldı.

Yapılan törende konuşan Van Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Bekir Kaya, halka katılımından dolayı teşekkür ederek, tekrar aday gösterildiği için partiye, halka ve destekleyen herkese teşekkür etti. Halka layık olacaklarının sözünü ilk günden tekrar vermek istediğini söyleyen Kaya, “Tüm şehitlerimize, değerlerimize, cezaevlerinde direnen yoldaşlarımıza minnet duygularımı sunuyorum. Tüm ilçelerimizde büyük bir coşku bekliyoruz ancak en büyük coşkuyu elbette İpekyolu ilçemizde bekliyoruz. Adayımız yaşamın tüm alanlarında Kürtlerin özgürlüğü için mücadele etti. Kürdistan dağlarında mücadele etti, barış elçisi olarak geldi yine zindanlarda mücadele etti. Şimdi de burada bu mücadeleyi devam etmek için aday oldu. Tüm halkımızın bu bilinçle yaklaşmalarını istiyoruz” dedi. 

Kaya: Siyasette ilkesi ve etiği olmayanın işi iftira ve yalandır 

Seçim dönemlerinde herkesin kendi zihniyet ve felsefesine göre konuşmalar yaptığını söyleyen Kaya, kendilerinin hiçbir zaman yapamayacakları şeyler için söz vermeyecekleri ancak karşılarında ki zihniyetin yalan ve iftiralarla bu süreci götürmeye çalıştığını söyledi.  Bu zihniyete cevap bile vermeye gereği duymadıklarını ancak bazı şeylerin de açıklanması gerektiğini söyleyen Kaya, kendilerine cevap değil, halkı aydınlatmak için bazı noktalara değinmenin doğru olacağını söyledi. Kaya, “Siyasette ilkesi ve etiği olmayanın işi iftira ve yalandır. Hırsız bir zihniyete sahip olanların söyleyecekleri yalan ve iftiradan öteye gitmez. Son iki aydır isimlerini zikretmek istemediğimiz bazı kişiler, müthiş bir iftara kampanyası başlattılar. Halkımız 5 yıl öncesi ve bugüne rahatlıkla mukayese edebilirler. Bunu halkımızın takdirine bırakıyoruz. 5 yıl önce bu kentte arsenik su sorunu da vardı. Bu sokakların durumu da ortaydı. Usulsüz ihaleler de vardı. Rant da vardı. Ne mutlu bize ki, biz bugün Van halkının karşısına başı dik ve alnı açık olarak çıkabiliyoruz. Bunlar şüphesiz bizim temel görevimizidir. Şiarımız öz yönetimlerle özgür kimliğe paradigmasıdır. Çalışmamızda bu eksende olmak zorundadır. Birileri şöyle yada böyle değerlendirecek diye çalışmıyoruz. Bu halka kendimizi borçlu hissettiğimiz ve inandığımız için çalışıyoruz. Bundan sonra iki katı daha fazla çalışacağız. Çoğulcu bir yönetimle ve felsefe ile yeniden çalışmaya başlayacağız. Halkımıza söz veriyoruz iki katı daha fazla çalışacağız ve sizlere hizmet edeceğiz” dedi. 


Bu seçimin sadece belediyeler ve meclisleri kazanmak için olmadığını söyleyen Kaya, bu seçimleri ezici bir çoğunlukla almak zorunda olduklarını belirtti. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 2013 yılında başlattığı sürecin nihai ve hayırlı bir sonuca ulaşması açısından bu seçimin hayati olduğunu söyleyen Kaya, “Bizim bu seçimde her zamankinden daha fazla çalışmamız gerekiyor. Mahalle mahalle, ev ev, sokak sokak bizim bu süreci halkımıza anlatmamız gerekiyor ve anlatacağız da” dedi. 

Kaya’dan AKP’lilere: “Ruyê wan buye çermê gamêş” 
Bu ayakkabı kutularını dolarla dolduranların Van Belediyesi’nin borçlarından söz ettiklerini aktaran Kaya, “Onlar istedi diye biz açıklamayacağız. Biz bu halka söz verdiğimiz için açıklayacağız. Her yıl da mali tablomuzu internet sitemizde yayınladık. Basına deklare ettik. Kuruşu kuruşuna 2009 yılından bugüne kadar ne harcama yapmış isek, onları açıklayacağız. Bu borçtan bahseden ve farklı şeyleri dile getirenlere ve 5 yılın kayıp olduğunu söyleyenlerden utanma beklemiyoruz. Kürtçe bir söz var. ‘“Ruyê wan buye çermê gamêş” onların da yüzleri Camış derisi olmuşsa bunlarda utanma ve kızarma olmaz. Biz bu halka söz verdiğimiz için belgelerle bunları ortaya koyacağız” dedi. 

Bekir Kaya: biz hırsızları rakip olarak görmeyiz, onlarla mücadele ederiz
Bunları açıkladıklarını 2004-2009 yıllarının muhasebesini de elbette yapacaklarını söyleyen Kaya, “Ne satılmış? Nereden krediler alınmış ve ödenmemiş? Belediyenin parası nasıl çarçur edilmiş? Uluslar arası hibeler nerden gelmiş ve nasıl çarçur edilmiş? Mavi Kent’te 52 Milyon TL nasıl usulsüzce harcanmış? AKP’li bir belediye meclis üyesinin 5 ayrı yerden nasıl maaş aldığını da açıklayacağız. Biz bunların hepsini teker teker açıklayacağız. Bizim derdimiz sadece bunlar değil” dedi.  AKP adayının ‘Biz Bekir Kaya’yı rakip görmüyoruz’ açıklamasına isim vermeden değinen Kaya, “Bu zihniyet çıkmış BDP ve Bekir Kaya’yı kendimize rakip görmüyoruz” diyorlar. Sizi rakip gören kim? Biz hırsızlarla rekabet etmeyiz ancak mücadele ederiz ve ancak onların hortumlarını keseriz. Biz hırsızlara rakip olmayız. Rojava’da Kürtleri katleden çetelere lojistik destek sağlayanları biz kendimize nasıl rakip olarak görebiliriz? Biz o katillere destek verenleri nasıl kendimize rakip olarak görebiliriz? Biz bu hırsızları, bu rantçıları teşhir ettik. Eski belediye başkanı dahil şuan da birçok kişinin mallarına mahkeme tarafından itiyatlı tedbir konulmuş. Eğer adalet bağımsız olduğunu düşünüyor ise, bizim açtığımız bu davaların gereğini sonuna kadar yapar” dedi. 

Kaya: 3 ay önce AKP’nin yolsuzluk belgelerini bize gönderenler, bugün AKP’den aday olmuşlar
5 yılı kayıp olarak niteleyen bir zihniyetin olduğunu söyleyen Kaya, Belediyeden nemalananlar için, hortumcular, hırsızlar ve halkın değerlerini ceplerine indirenler için 5 yılın kayıp olduğunu ancak Van halkı için bu 5 yılın bir kazanç olduğunu söyledi. Kaya, konuşmasına şöyle devam etti: “Özellikle 2 aydır AKP’den bir adaylık kapmak için şahsıma bir saldırı başlatmışlar. Ama bunu söyleyeyim onlar çok da kayda değer kişiler değil. 3 ay önce bu insanlar AKP’de kimin nasıl yolsuzluklar yaptığının belgelerini bize gönderdiler. Biz onları da teker teker yayınlayacağız. 3 ay önce bize bu yolsuzluk belgelerini gönderenler şimdi de AKP’den belediye başkanı yada meclis üyesi olmak için bize saldırıyorlar. Şimdi soruyorum, 3 ay önce milletvekilleriniz, parti yöneticilerinizin yaptığı yolsuzlukları bize belgeleri ile gönderenlerin isimlerini açıklarsak ne diyeceksiniz? İnanın hepsinin belgeleri elimizde mevcuttur.” 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.