Bu haber kez okundu.

Osman Gülaçar Gündemi Kanal 24'e Değerlendirdi
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Nuri Gülaçar, katıldığı televizyon programında 17 Aralık operasyonu, çözüm süreci ve yerel seçimleri değerlendirdi.

Başkan Adayı Osman Nuri Gülaçar, Kanal 24’te yayınlanan Moderatör programında 17 Aralık operasyonunun Türkiye ve bölgeye yansımasını anlattı. Gülaçar, bölge insanının bu operasyonu çözüm sürecini baltalamaya yönelik bir operasyon olarak değerlendirdiğini ifade etti. Gülaçar, “Çözüm süreci bizim uzun zamandır hasretle beklediğimiz ve bir anda heba edilmeyecek kadar büyük bir meseledir. Operasyonun çözüm sürecine yönelik olduğu açıkça ortadadır. Bundan dolayı bölgemizdeki algı genciyle yaşlısıyla farklı siyasal görüşlerdeki insanlarımızla birlikte böyle değerlendiriliyor. Halkımız da sahayı okuma konusunda çok bilinçli. Dolayısıyla 17 Aralık operasyonunu bu bakış açısıyla değerlendiriyorlar. Özellikle seçimlere denk getirilmesiyle birlikte halkın okuması net bir şekilde göz önünde.” dedi.

“ÇÖZÜM SÜRECİNİN BÖLGEYE VE ÜLKEYE BÜYÜK KATKILARI OLDU”

Çözüm sürecini farklı başlıklar altında ele almanın gerektiğini belirten Osman Nuri Gülaçar: “Çözüm sürecini insani, ekonomik ve siyasal etkiler gibi başlıklarda okuyabiliriz. İnsani etki olarak baktığımızda evet, bin yıllık bir medeniyetin paydaşları olarak 30 yıllık bir fetret dönemine girmiştik. Bu 30 yıllık fetret döneminin ardından da şu bekleniyordu; ayrışacağız, bölüneceğiz, parçalanacağız. Ama çözüm süreci ile birlikte bunun böyle olmadığı anlaşıldı. Bin yıllık paydaşların birbirinden ayrılmayacağına dünya şahitlik ediyor. İnsani anlamda en büyük sermayemiz olan gençlerimizin, kardeşlerimizin cenazelerinin hem batıya hem de doğuya gitmeyişi bunun en büyük örneğidir. Bu yüzden çözüm sürecine inanılmaz bir destek var. Süreci bütün ağırlığına rağmen birileri omuzluyor. İnşallah başarıya doğru da çok güzel bir şekilde gidecek, bu bizim açımızdan çok önem arz ediyor. Ekonomik açıdan baktığımızda da çözüm sürecinin bölgemize çok önemli katkıları oldu. Van Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için yurt içinden ve yurt dışından 200’ün üzerinde iş adamımız, müteşebbisimiz müracaat etmiş durumda. Bu bile bizim nasıl bir sıçrama yapacağımızın ve ekonomik anlamda da nasıl gelişeceğimizin göstergesidir. Siyasal olarak bakarsak, evet siyasette bir yumuşama var. Eski dönemlerdeki şiddet, tehdit ve şantaj argümanları zayıflamaya başladı. Artık şiddetin ötesinde fikirler konuşulmaya başladı. Herkes kendini rahatça ifade edebiliyor. Bu da bizim için önemli bir gelişmedir.” şeklinde konuştu.

“ÇÖZÜM SÜRECİNİN ALGISININ TÜRKİYE’YE YANSIMASI GEÇ OLDU”

Osman Nuri Gülaçar, “Türkiye’nin güçlenmesinin istenmediği yönündeki tespiti, bölge insanı olarak bunun tespitini on sene önce yapmıştık. Eğer bir gün bir barış, bir kardeşlik olursa, bugünkü adıyla bir çözüm süreci oluşursa burada hem bölgemizin hem Türkiye’nin önünün alınamayacağını ifade ediyorduk, bunu böyle algılıyorduk. Ama Türkiye’deki yansıması çok geç oldu” dedi.

“17 ARALIK OPERASYONUYLA SÜREÇ BALTALANMAK İSTENDİ”

Yerel seçimler öncesi yapılan çalışmalarla da ilgili konuşan Osman Nuri Gülaçar, 17 Aralık operasyonunun seçimlere etkisinin olumlu yansıyacağını gözlemlediklerini ifade ederek; “Halkımız operasyonların arkasında farklı nedenlerin olduğu açıkça bilmektedir. Burada şunu anlıyoruz, bölge insanı olarak, biz artık çözüm istiyoruz, huzur istiyoruz. Dünkü gibi bir kardeşlik ortamı istiyoruz. Ama her defasında bu süreç baltalanıyor. Oslo görüşmelerinin deşifre edilmesi, 7 Şubat operasyonu ve bugün gelinen noktada 17 Aralık operasyonu bunun açık bir ifadesidir. 30 yıllık bir fetretin hemencecik çözülemeyeceğini, zor olacağını biliyoruz, ama belki de Türkiye insanının bilmesi gereken bir şey var. Biz bölge insanı olarak hakikaten çok mazlum ve mağdur bir halkız. Yapılan yanlışlarla bizim binlerce köyümüz boşaltıldı, analar ağladı. Allah rahmet eylesin Şerafettin Elçi vefatına yakın bir tarihte arkadaşlarına şunu ifade ediyor, ‘Bu işi çözse çözse başbakanımız çözer, eğer bu saatten sonra bir ömrüm var ise rabbim ömrümü onun ömrüne katsın ki artık bu kan dursun’ diyordu. Bu bizim için çok önemli bir şeydi. Başbakanımız da Şırnak Havaalanı’na ismini verdi. Bu Kürt insanı özelinde vefa olarak algılandı. Şerafettin Elçi çözüm sürecinde Başbakanın bulunduğu yeri çok iyi çözmüştü ve bunu insanlara da anlatıyordu. Şu an gelinen noktada bunların tümünün ne kadar doğru tespitler olduğuna şahitlik ediyoruz. Acıyı yaşayanlar, gözyaşını dökenler ve evladını yitirenler bilir. Bunun siyasetini yapmak insaf ölçülerine sığmaz, daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.