Bu haber kez okundu.

Necdet Takva Sordu

Mart 2014'te yapılacak olan yerel seçimlere az bir süre kala, kentin en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan Van Ticaret ve Sanayi Odası, üyeleri ve paydaşlarına 'nasıl bir belediye başkanı istendiğini' sordu. Anket sonuçlarında çarpıcı sonuçlar var.

Söz konusu araştırmayı yapmalarının amacını açıklayan Van TSO Başkanı Necdet Takva, "Yapılan bu araştırmanın amacı, Oda Üyelerinin ve görüşlerine başvurduğumuz STK, Siyasi Parti ve Medya Kuruluşlarının nasıl bir Belediye, Belediye Başkanı ve nasıl bir kentte yaşamayı tercih ettiklerini, tercihlerine etki eden faktörleri ve geleceğe ilişkin beklentilerini tespit etmektir" dedi.

Odamız üyelerinden % 10 'luk bir kesimle gerçekleştirdikleri anket çalışmasının tamamen onlardan alınan bilgiler ile hazırlandığını anlatan Takva, "Yaklaşık 1.5 aylık zaman diliminde hazırlanan anketimiz ince elenip sık dokunmuş, bilgiler özenle hazırlanmıştır. Saha çalışmasında üye işyerlerimiz bizzat çalışanlarımız tarafından ziyaret edilmiş ve onlardan alınan bilgiler anketimize işlenmiştir" diye konuştu.

Bölge: Bişar Ulutaş

Van TSO, yerel seçimlerde kendi üyeleri ve paydaşları saha araştırması ile nabız yokladı. 2014 Yerel seçimleri öncesinde Van Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı üyelerle yüz yüze görüşülerek, bu kapsamda anketin hazırlık aşamasında üyelerin tercihine yönelik soru formları hazırlandı. Kümelenmiş meslek guruplarına 4 adet açık uçlu sorulardan oluşan anket uygulandı.

"YAŞANILIR KENT İÇİN ÇABA GÖSTERMELİYİZ"

Van TSO toplantı salonunda yapılan basın toplantısında anket sonuçlarını açıklamadan önce bir konuşma yapan Başkan Takva, yaşanılır bir kent için topyekûn bir çaba gösterilmesi gerektiğini anlatarak, "Günümüzde de Van'ın modern ve yaşanılabilir bir kent olması için kent yaşayanları olarak çaba göstermeliyiz. Bunun için kentte yaşayan her bireyin sorumlulukları olduğunu düşünüyoruz. Kentlerin yönetim süreçlerinde kent yaşayanlarının fikirlerini beyan etmesi daha güçlü bir yönetim oluşmasına katkı sunacağına inanıyoruz. Bu nedenle Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizin karar alma süreçlerinde yer almaları ve onlardan alacağımız geri bildirimleri kamuoyu ile paylaşmayı amaçlıyoruz. Aynı havayı soluyan, aynı suyu içen, aynı yolları kullanan kent yaşayanları olarak nasıl bir kentte yaşamak istediğimizi, nasıl bir belediye yönetimi istediğimizi belirleme aşamasında üyelerimizden destek istedik. Ayrıca ilimizde faaliyet gösteren STK'larımız, Siyasi Partilerimiz ve Basınımızın da görüşlerini alarak konuyu siyasallaştırmadan hiçbir siyasi parti ile bir bağ kurmadan sadece üyelerimizin görüşlerini belirttikleri bir anket çalışması yaptık. Yerel Yönetim seçimleri öncesi Siyasi Partiler henüz adaylarını belirleme aşamasında iken hazırladığımız bu anket çalışması ile Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak önemli bir işlevi yerine getirdiğimizi düşünüyoruz. Bu amaçla hem bir meslek odası hem de kentli olarak sorumluluklarımızı yerine getirme gayretindeyiz. Amacımız karar verici mercilerin tercihlerini yaparken ilimize hizmet edecek doğru tercihlerde bulunmalarına yardımcı olmaktır" dedi.

"ODA ÜYELERİNİN %10'U İLE GÖRÜŞÜLDÜ"

Söz konusu ankette oda üyelerinden % 10 'luk bir kesimle gerçekleştirdikleri anket çalışmasının tamamen onlardan alınan bilgiler ile hazırlandığını söyleyen Takva, "Yaklaşık 1.5 aylık zaman diliminde hazırlanan anketimiz ince elenip sık dokunmuş, bilgiler özenle hazırlanmıştır. Saha çalışmasında üye işyerlerimiz bizzat çalışanlarımız tarafından ziyaret edilmiş ve onlardan alınan bilgiler anketimize işlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen verilere göre üyelere nasıl bir belediye başkanı istediklerine dair yöneltilen soruya %30'luk bir kesim değişime açık, adaletli ve halk için çalışan bir başkan, %25'lik bir kesim ise seçilecek olan başkanın statü, köken ayrımı yapmayan, tarafsız bir başkan olmasını istemektedir. Diğer verilere bakıldığı zaman %22'lik bir kesim çalışkan, dürüst ve samimi, %18'lik bir kesim ise belediyecilik tecrübesi olan bir başkan adayı istemektedir. Ankette göze çarpan diğer yanıtlardan bazılarında ise, Sivil Toplum Kuruluşları ve ilgili kuruluşlarla ilişkileri iyi olan, Kent ile ilgili hayalleri ve büyük projeleri olan, Statüsünü şehir için kullanan, bir başkan görmek istediklerini ifade etmişlerdir" dedi.

"BELEDİYE TARAFSIZ OLMALI"

Üyelere yöneltilen bir diğer soru ise seçilecek olan belediyenin nasıl olması gerektiği ile ilgiliydi. Takva, %40'lık yüksek bir üye grubunun belediyenin tarafsız çalışması, görevlerini yerine getirmesi ve özgür çalışması konusunda hemfikir olduğunu ifade etti. 

Takva, "Üye beklentileri arasında halkın sıkıntılarıyla ilgilenen ve gidermeye çalışan bir belediye olması da % 25 ile yüksek bir paya sahiptir. Bunun yanı sıra olası sorunlarda başvurulduğu zaman yetkililerine ulaşılabilir, halkı yönetime dahil eden şeffaf ve siyasetten uzak bir belediye isteğinde bulunmuşlardır. Yöneltilen başka bir soru ise üyelerin yaşadıkları kentten beklentileri ile ilgili bilgi vermektedir. %29'luk bir kesim temiz, güvenli ve ulaşımı rahat bir kentte yaşamak istediğini belirtmiş, % 17,lik bir kitle ise yeşil alan ve parkların fazla olduğu bir kent beklentilerinin olduğunu ifade etmişlerdir. Bunun yanı sıra ankete katılan üyelerimiz tozdan ve kirden arınmış, insana insan olduğunu hatırlatan, en az 50 yıl öngörülü çalışmaların yapıldığı, her gün bir kültürel etkinliğin gerçekleştiği ve en önemlisi taşların sopaların ve biber gazının olmadığı bir kent istediklerini ifade etmişlerdir" diye konuştu. Üyelere yöneltilen son soru ile amaçlanan ise ilin geleceğinden beklentilerinin ne düzeyde olduğunu ölçmektir. %28'lik bir kısım sanayisi gelişmiş ve iş imkanlarının fazla olduğu bir il beklentisi olduğunu belirtirken, %24'lük bir kesim ise ulaşım, elektrik, yol ve temizlik sorunlarının aşıldığı bir il istediklerini ifade etmişlerdir. Ayrıca engellilere yönelik çalışmalara önem verildiği, arıtma tesislerinin aktif olarak çalıştığı, hafif raylı sistem ulaşımının olduğu ve memur zihniyetiyle yönetilmeyen bir kent beklentilerinin olduğunu ifade etmişlerdir. Van sahip olduğu potansiyelleri ile çevresindeki illerin çekim merkezi ve buluşma noktasıdır. Önümüzdeki yerel seçimlerde hukuki statüsü değişen ve yeni seçimlere Büyükşehir Belediyesi olarak hazırlanan Van'ın tarihsel misyonuna yakışır, modern, çağdaş, yaşanılabilir bir kent olması için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. Üyelerimiz ve paydaşlarımızla birlikte hazırladığımız bu anketimizin yukarıda ifade edilen taleplere vesile olmasını diliyoruz" ifadelerini kullandı.

TAKVA ANKET ÇALIŞMALARINDAKİ SORULARI AÇIKLADI

Üyeler ile yapılan anket çalışmaları, STK'lar siyasi partiler ve medyadan alınan görüşler sonucunda odanın değerlendirmeleri ile nasıl bir belediye başkanı, nasıl bir belediye, nasıl bir kentte yaşamak istedikleri ve ilimiz ile ilgili gelecekten beklentilere dair görüşleri açıklayan Takva, "Ankette birçok soru sorduk. Bunlar; Nasıl Bir Belediye Başkanı İstiyoruz, Nasıl Bir Belediye İstiyoruz, Nasıl Bir Kentte Yaşamak İstersiniz, İlimiz İle İlgili Gelecekten Beklentilerimiz gibi sorulardı. Bizler de ilimizi geleceğe hazırlayacak niteliklere haiz kadroların iş başına getirilmesini istiyoruz. Yine karar verici mercilerin bunlara dikkat etmeleri ve kentimizi yaşanabilir bir kent haline getirmelerini arzuluyoruz" dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.