Bu haber kez okundu.

Van İl Genel Meclisi: Karaloğlu hukuka aykırı davranıyor

İl Genel Meclisi Ağustos ayı ilk toplantısında Çatak İlçesi ödeneğinden 50.000.00 TL ödeneğin Eliaçık Köyü Sarıgöl mezrası işinde kulanılması üzerine hazırlanan rapor ele alındı. Ayrıca Kırman ve Kurubaş derelerinin çevreye verdiği olumsuz etkiler, Van Gölü’ne bırakılan evsel ve kanalizasyon atıklarının yaşam alanlarına ve Van Gölü’ne olumsuz etkileri hakkında hazırlanan rapor değerlendirildi. Erciş’te kurulan ve hala onay almayan sulama birliğinin kuruluş şekli ve faaliyetleri hakkında hazırlanan rapor görüşüldü. Bütün raporlar karara bağlandı.

Van İl Genel Meclisi'nde Haziran ayında yapılan toplantıda yatırım programına alınan Özalp ve Saray'a bağlı köylerde yapılması planlanan yolların yapım stabilize çalışmasının Van Valiliği tarafından rededilmesine ilişkin hazırladığı raporu Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Meclis kararları ve Önergelerini Takip Etme Komisyonu Başkanı BDP'li Burhan Özevli mecliste yaptığı konuşmada söz konusu yollar hakkında etüt çalışma işlemleri yapılmadan alınan kararı rededen Van Valiliği’nin hukuka aykırı hareket ettiğini söyledi.

Aldıkları kararların rededilişinin hem kalitesiz malzeme kullanılması, hem de istikrarsız bir çalışma temposuna sebep olacağını dile getiren Özevli, "Hukuka aykırı görülerek 5302 sayılı il özel idaresi kanununun 15. maddesi gereğince gerekçeli olarak il genel meclisine iade edilen kararların il genel meclisince komisyonlarda incelendikten sonra ısrar edilip onaylanmak üzere valiliğe gönderileceği açıktır. Vali hukuka aykırı gördüğü kararları yedi gün içinde gerekçesini de belirterek yeniden görüşülmek üzere il genel meclisine iade edebilir. Valiye gönderilmeyen meclis kararları yürürlüğe girmez yeniden görüşülmesi istenilmeyen kararlar kesinleşir ve kesinleşen il genel meclisi karar özetleri toplantıyı izleyen en geç yedi gün içinde çeşitli yollarla halka duyrulur. Anayasa Mahkemesi, İptal hükümlerinin kararın resmi gazetede yayınlanmasından başlayarak bir yıl sonra yürürlüğe girmesine oy birliği hükmetmiştir" diye konuştu.

Van İl Genel Meclisi Ağustos ayı mutat toplantıları Pazartesi günü yapılacak oturumla devam edecek./anf
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.