Bu haber kez okundu.

Vanlı İftarda Buluştu

Vali Münir Karaloğlu, kamu yatırımlarını yerinde incelemek, muhtarlar, sivil toplum örgüt temsilcileri ve kanaat önderlerinin sorunlarını dinlemek amacıyla yatırımcı kurumların daire amirleriyle birlikte Çatak ilçesinde bir dizi açılış ve incelemelerde bulundu. Ak Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk’ün de eşlik ettiği Çatak programı; Çatak Belediyesi’nin yaptırmış olduğu 12 daire ve hizmet binasının açılışı ile başladı. Daha sonra Çatak Kaymakamlığını ziyaret eden Vali Karaloğlu, ilçenin sorunlarıyla ilgili Kaymakam Kerem Süleyman Yüksel’den brifing aldı. Anadolu Lisesi ve İl Jandarma Komutanlığı hizmet ve lojman inşaatlarında incelemelerde bulunan Vali Karaloğlu, beraberindekilerle birlikte Yatılı Bölge İlköğretim Okulu’nda İlçe Kaymakamlığı tarafından organize edilen iftar programına katıldı. Mahalle ve köy muhtarları, sivil toplum örgüt temsilcileri ile kanaat önderlerinin katıldığı iftar programında bir konuşma yapan Van Valisi Münir Karaloğlu, Çatak ilçesine yapılan yatırımları ve hükümetin başlatmış olduğu barış sürecini değerlendirdi. 

-“TÜRKİYE’DE SON 10 YILDA ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ”

Son 10 yıldır Türkiye’de çok şeyin değiştiğini anımsatan Karaloğlu, en önemli değişimin ise idare ve idareci profili olduğunu bildirdi. İnsanoğlunun fıtratından kaynaklı olarak 1 yıl önce yaşadıklarını 1 yıl sonra unutabildiğini ifade eden Karaloğlu: “Ama bugünün kıymetini anlayabilmek için ara sıra da geçmişe dönüp bakmak lazım. Buna ihtiyacımız var.” dedi. 
Çatak’ta son yıllarda kamu yatırımları adına güzel gelişmelerin yaşandığını anlatan Vali Karaloğlu,  başta içme suyu olmak üzere, altyapı çalışmalarının hızla ilerlediğini bildirdi. Kanalizasyonu yapmakla altyapı sorununun çözülemeyeceğini ifade eden Karaloğlu:  “Eğer biz bu topladığımız atık suları arıtmadan Çatak suyuna verirsek ihanet etmiş oluruz. Çatak suyu bizim için çok önemli. Türkiye için çok önemli. Bölge için çok önemli. Atık sularımızı arıttıktan sonra Çatak suyuna vermemiz lazım. Bunun için de önümüzdeki eylül ayı içerisinde arıtma tesisi ihalesi yapacağız. İller Bankasının yapacağı bu ihale ile birlikte ayrıca 15 tane köylerimiz için taziye evi ihalesi de yapacağız. Çatak’a, Çataklı hemşerilerime şimdiden hayırlı olsun.” dedi.

-“VAN-ÇATAK-ŞIRNAK KARAYOLU TÜRKİYE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Çatak’ın, şehir giriş ve çıkışındaki yol yapım çalışmalarının devam ettiğini bildiren Karaloğlu, yol genişleme çalışmalarının tamamlanmasından sonra şehir geçişinin de sıcak asfalt olacağını kaydetti. TEDAŞ Müdürlüğü tarafından da aydınlanma ve nakil hatlarını yolun sağına ve soluna yapılacağını belirten Vali Karaloğlu, Çatak için, Van için, Türkiye için en önemli projenin ise  Kapıköy’ü, Habur Sınır Kapısı’na bağlayacak olan Van-Çatak-Şırnak karayolu olduğunu söyledi. Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından Şırnak’ta temeli atılan yol yapım çalışmalarının hızla ilerlediğini kaydeden Karaloğlu: “İnşallah en kısa zamanda Van’ı, Habura, Van’ı, Kuzey Irak’a bağlayacak bu yolu tamamlayacağız. Bu yol; hem Çatak’a hem de Van’a çok şey katacak. Bir defa artık Çatak son nokta olmaktan, kapalı bir havza olmaktan kurtulacak. Çatak bir ana transit devlet yolu üzerindeki önemli bir yerleşim yeri olacak. Bundan her birimiz, bütün Van çok istifade etmiş olacak. Bu yolun diğer bir özelliği de İran ile Kapıköy’ün Habur’a bağlanması açısından, aslında biz İran’ı Van üzerinde bağlamış olacağız.  Bu kadar önemli bir yoldur bu. Bunun için değerli milletvekillerimize, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımıza ve her şeyden önce bu projeyi başından beri talimatlandıran ve takip eden Sayın Başbakanımıza sizin adınıza şükranlarımı ifade ediyorum.” dedi. 

-“ÇÖZÜM SÜRECİNİN BAŞARIYA ULAŞMASINDA MUHTARLARA ÇOK BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”

Ülkemizin uyguladığı diğer önemli bir projenin de ‘Milli Birlik ve Kardeşlik’ projesi olduğunu anımsatan Karaloğlu, çözüm süreci olarak ifade edilen projenin başarıya ulaşması için muhtarlara, kanaat önderlerine ve sivil toplum örgüt temsilcilerine önemli görevler düştüğünü söyledi. Bu ülkenin güçlü bir ekonomisi, iyi yöneticileri ve çok iyi vatandaşının olduğunu anımsatan Karaloğlu, tek eksiğin ise huzurun olduğunu kaydetti. Hükümetin başlatmış olduğu çözüm süreci ile birlikte 5-6 aydır kimsenin canının yanmadığını, annelerin gözyaşının akmadığını anımsatan Vali Karaloğlu, şunları kaydetti: “Şu anda Allah’a hamd olsun, ülkede huzur var. Bölgede huzur var. Çatak’ta huzur var. Bu huzur ortamına hep beraber sahip çıkmamız lazım. Eğer bu huzur ortamı devam ederse bugün var olan eksikliklerimizin en kısa zamanda biteceğine hepiniz inanın. Bugüne kadar yapılanlardan çok daha fazla şey inşallah bu bölgeler için yapılacak.  Bakın, biz 30 senedir bu kirli oyuna, bu fitneye çok can verdik. Çok büyük maddi kayıplarımız oldu.  Bu maddi kayıplarımızı vatandaşımız için harcasaydık, Van için, Çatak için harcasaydık bugün Çatak çok daha farklı bir yerde olabilirdi. Birileri gelip şunu ‘Terör olduğu için buralara yatırım yapılıyormuş’ diyebilir. Bu, haşa iftiradır, yalandır, bühtandır. Eğer biz 30 senedir güvenliğe harcadığımız bu kaynakları ilçelerimizin, illerimizin,  köylerimizin, mahallelerimizin alt yapısına harcasaydık bugün çok daha iyi bir yerde olurduk. Ama bugün bir noktaya gelmiş durumdayız. Bugün huzur ortamını yakalamış durumdayız. Her şeyden önce huzura sizin sahip çıkmanız lazım.  Eğer siz sahip çıkarsanız emin olun hiç kimse, hiçbir güç bu huzur ortamını bozamaz. Ben buna inanıyorum, siz de buna inanın.  Onun için hep beraber, kimden gelirse gelsin bu huzur ortamını bozma teşebbüsü kimden gelirse gelsin bunun karşısında duralım. Buna izin vermeyelim, huzurumuzu ve mutluluğumuzu devam ettirelim. Bin yıldır devam eden kardeşliğimizi ve muhabbetimizi güçlendirelim, geleceğe taşıyalım.” diye konuştu. 

-“ANAYASA KOMİSYONU TARAFINDAH HAZIRLANAN 48 MADDE’NİN MECLİSTEN GEÇMESİNE PARTİLER ÇEŞİTLİ BAHANELER ÜRETTİ”

Çatak’a çok sık geldiğini anımsatan Ak Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, geçtiğimiz Ramazan ayından sonra Çatak ilçesine 4’ncü kez geldiğini kaydetti. Çatak’a her geldiklerinde yapılan hizmetlerle değiştiğini kaydeden Kayatürk, hizmetlerin yürümesinde ilçe kaymakamına, belediye başkanına ‘teşekkür’ etti. Van Valisi Münir Karaloğlu’nun da göreve başladıktan sonra tüm ilçelere çok sık giden halkın içinde olan ve sorunlarla yakından ilgilenen bir Vali profili çizdiğini anımsatan Kayatürk, bugün de Çataklılarla birlikte olduğunu söyledi. Milletvekilleri olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) çok yoğun bir yıl geçirdiklerini kaydeden Kayatürk: “Bu yoğun yıl içerisinde önemli kanunlar geçti. Öyle zamanlar oldu ki sabah 3-4’e kadar çalıştık. Son 2 hafta içerisinde yine sabahlara varan bir çalışma oldu ki o çalışmanın içinde çok hayırlı hizmetler meydana getirildi. Onlardan bir tanesi de muhtarlarımızın maaşlarının iyileştirilmesiydi. Ak Parti hükümetleri döneminde çok büyük hizmetler yapıldı. Ancak büyük engellemelerle karşılaştık. Bu engelleri aşmak için de Ak Parti sık sık tek başına bırakıldı. Yaklaşık 2,5 yıl önce bir Anayasa Komisyonu kuruldu. Her partiden iki milletvekili ile bugüne kadar bir türlü diğer partileri ikna edemediğimiz için sadece 48 madde geçti. Anayasa Komisyonu’ndaki 4 partinin kabul ettiği, uzlaştığı 48 madde oldu. Bunun üzerine Ak Parti’den bir teklif geldi: ‘Madem bunu, 4 parti istedi. O zaman gelin biz bu 48 maddeyi 2 günde meclisten geçirelim.’ Partiler önce ‘evet’ dedi. Sonra her parti bir bahanenin arkasına sığınarak desteğini geri çekti. O 48 madde maalesef meclis kapanmadan geçmedi. Dolayısıyla işimiz bu kadar zor. Ak Parti’nin ortaya koyduğu bütün samimiyet, Ak Parti’nin ortaya koyduğu bütün çaba ile ancak bir yere kadar gidebiliyorsunuz. Daha fazla yol almanız için Meclisteki diğer partilerden destek almanız lazım. Biz bu konuda diğer partilerden gerekli desteği alamıyoruz.” dedi. 

-“TÜRKİYE’DE SAMİMİ OLMAYAN  İNSANLARLA MÜCADELE ETMENİN SIKINTISINI YAŞIYORUZ”

Hükümetin başlatmış olduğu çözüm süreci ile ilgili gelinen noktaya da değinen Kayatürk, konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Bölgemizi kasıp kavuran bir şiddet ortamı vardı. Bakın herkes bu şiddet ortamı bitsin yerine huzur gelsin, böylece Çatak gelişsin, Van gelişsin, bölge gelişsin diyor. Bunun tesisi için çok çaba harcadık.  Başbakanımız ‘Baldıran zehri de olsa ben bu zehri içmeye hazırım.’ dedi. Yeter ki benim insanım ölmesin. Yeter ki huzur olsun, yeter ki bu insanların refahı yükselsin. Peki, bütün partiler ne söyledi. ‘Evet biz sonuna kadar destek vereceğiz.’ dedi. Özellikle bu konuda en önemli muhatap Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) idi. BDP her yerde barış dedi, huzur dedi; fakat bakıyoruz ki bir gün Lice’de, bir gün Van’da, bir gün bilmem nerede garip durumlarla karşılaşıyoruz. Bu mu samimiyet? Huzur, barış tek bir tarafla gelmez. Samimi olmayan insanlarla mücadele etmenin sıkıntısını yaşıyoruz. Ben Ankara milletvekili iken hep bölgede ‘şunu yapmamız lazım, bunu yapmamız lazım’ diyordum. Geldik gözlerimizle gördük. Seçim çalışmalarında çok büyük sıkıntılarla karşılaştık.  Ama biz insanımıza yine küsmeyiz. Ne diyor Bediüzzaman Said Nursi hazretleri: ‘Biz muhabbet fedaileriyiz. Husumete vaktimiz yok.’ Onun için biz bu problemi çözmek zorundayız. Sayın Valimizin çok büyük emekleriyle geçtiğimiz ay Van’da bir kitap fuarı düzenledik. Orada onlarca stantta kitaplar vardı. Bugün üniversitelerde Kürtçe dilinin, eğitiminin önü açılıyor. 24 saat Kürtçe yayın yapan televizyona devlet parası veriliyor. Bundan 10-15 sene önce biri gelip ‘gelo bırao remezanawe bı xerbe, bımbarek be, piroz be’ deseydi buradan çıktıktan sonra polisler kelepçelerle kapıda bekleyecekti. Bu ülke hepimizin. Bizim el ele vermekten başka çaremiz yok.” diye konuştu. 

Yapılan konuşmaların ardından Vali Münir Karaloğlu, sorunu olan tüm muhtarlarla tek tek söz verdi. Muhtarlar ve sivil toplum örgüt temsilcilerinin dile getirdikleri sorunları tek tek not alan ve zaman zaman yatırımcı kurum müdürlerinden bilgilendirme isteyen Vali Münir Karaloğlu ve beraberindekiler ezanın okunmasıyla birlikte iftar yaptı. İftar sonrası İl Müftüsü Nimetullah Arvas’ın okuduğu yemek duasının ardından program sona erdi. Programa İl Emniyet Müdürü Ümit Yurdakul, Çatak Belediye Başkanı Emin Babur, yatırımcı kurum müdürleri de katıldı. 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.